Матурите в България бяха отложени с няколко дена след удължаването на извънредното положение заради коронавируса
Силвия Мегданова е преподавател по биология в природо-математическата гимназия „Яне Сандански“ в Гоце Делчев. Заради извънредното положение, причинено от пандемията от коронавирус, тя и нейните ученици, както всички други участници в образователния процес в България, се намират в нова ситуация.
От 13 март в България е в сила извънредно положение заради пандемията от коронавирус. Затворени са всички училища и университети. Броят на заразените вече е 477, а 12 души починаха. По света заразените вече са над 1 милион.
В четвъртък образователният министър Красимир Вълчев обяви, че учебните занятия ще бъдат подновени от деня след края на извънредното положение, което се очаква да бъде удължено до 13 май. Вълчев каза още, че най-вероятно държавните външни изпити ще бъдат отложени с между 4 и 10 дни, а държавните зрелостни изпити вероятно ще се проведат на 30 май и 1 юни.
„Това изобщо не е никакъв проблем за учениците, нищо че са в дистанционно обучение. В 12 клас се готвят за матурите от началото на годината“, коментира Силвия Мегданова.
Според нея ученици и учители са наясно със ситуацията и подготовката им е започнала отдавна.
„Специално по биология материалът е все още от 9 и 10 клас и най-често се явяват ученици, които са от биологически паралелки т.е. те непрекъснато този материал го упражняват и затвърждават. Тези, които не са биологически паралелки, започват още от септември подготовка. Такива се провеждат и в училищата. По български език например също непрекъснато тече подготовка“, казва още тя.
Въпреки промяната в преподаването, учителите се адаптират като изпращат пробни тестове на учениците.
„Няма загуба на материал и нещо, което да им се опре и да не могат да се справят“, казва още Мегданова.
В училищата, използващи системата на международния бакалауреат (International Baccalaureate Organization ), изпитната сесия, предвидена за май 2020 г. няма да бъде проведена. Въпреки това всички ученици по света, учещи в тази система, ще получат дипломи и сертификати по предметите, за които са регистрирани. Резултатите на децата ще бъдат формирани въз основа на вече предадени работи за оценяване, както и на прогнозните оценки на преподавателите.
Във Великобритания, където се използват международните училищни изпити GCSE, AS и A-levels, всички изпити са отменени. Министерството на образованието на Обединеното кралство обяви, че това няма да попречи завършващите да получат своите дипломи и оценки, като в случая ще бъдат взети „широк спектър от критерии“ като например пробни тестове, извънизпитни оценявания, очаквано оценяване, което се дава от учителите и др. Този подход ще бъде стандартизиран както за училищата, така и за колежите.
Националните изпити са отменени и в Нидерландия, където дипломите на завършващите ще бъдат базирани на резултатите от изпитите по училищата, които ще бъдат полагани онлайн. От Министерството на образованието, културата и науката съобщават, че това се извършва с цел учителите в страната да имат повече време и възможности да пренасочат обучителния процес изцяло онлайн с цел учениците да не губят от материала и необходимите им знания.
Франция засега не отменя изпитите. На 30 март образователният министър Жан-Мишел Бланке потвърди това и оправда решението с това много ученици да не бъдат „онеправдани“. Във Франция училищата са затворени от 16 март, а засега се предвижда учениците да останат у дома до 4 май.
В САЩ изпитите в двете най-разпространени системи за полагане на масови стандартизирани тестове за прием в колежите – SAT и ACT, отлагат две от възможните си дати. Към момента най-скорошна дата, на която хилядите ученици от САЩ ще могат да се явят, е през юни. Заради несигурността на ситуацията около епидемията с коронавирус все още не е ясно дали и полагането на изпитите на тази дата ще остане възможно.
Редица колежи, които прилагат свои приемни тестове, отлагат, отхвърлят или преместват полагането им онлайн.
На учителите ще се наложи да оформят оценките на учениците за няколко дни, след като те се върнат в училище.
„За 12 клас не е никакво предизвикателство. Това е по-скоро за другите, по-малките класове, защото те имат много нови знания. При нас от втория срок – януари-март започва преговор“, обяснява Силвия Мегданова.
Самото отлагане на матурите с десетина дни също не представлява стрес за учениците. Г-жа Мегданова вече е уведомила своите за това развитие и те приемат ситуацията спокойно.
„Единственото притеснение идва от факта, че предварителните изпити няма да ги има. Ако пък ги отложат и ги направят в началото на юни пак ще е добре. Учениците се притесняват, че няма да натрупат опит. Стресът, който се изживява при явяването на един такъв изпит, все пак за тях е доста голям. Сега те се лишават от тази възможност. Ако отидат на редовни изпити стресът ще е по-голям.“, казва още Мегданова.
Източник: www.svobodnaevropa.bg Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036.
Директорът на училището успокоява Огулджан и Йомер, че Айбюке са праведни момичета. Харика и Толга…
Осман припада. Началник Рафет натопява Умут за информатор. Парс веднага се обажда в разузнаването да проучат…
Барка притиска Анупама да подпише документи, но тя я моли да спре... Барка твърди, че…
Джанан се раздира, чувствайки се крайно унижена от собствения си син, но след това си…
Как се преименуват за малко над 3 месеца 840 000 души? БКП направи именно това…