Categories: България

След 100 дни кабинетът е стабилен, до края на годината няма да има избори

Не се очаква разпад на управляващата коалиция в хоризонта до края на годината. Около този извод се обединяват в доклад за първите сто дни на правителството експерти от Аналитичния клуб за прогнози „Examiner“. Сред тях има политолози, социолози, специалисти в различни професионални направления, сред които Димитър Найденов, доц. Татяна Буруджиева, проф. Румяна Коларова,  Димитър Диманов.

Първо – не очакваме разпад на управляващата коалиция в хоризонта до края на годината, каза доц. Татяна Буруджиева, секретар на Аналитичния клуб за прогнози, цитирана от БТА.

Естествено, винаги е възможно при сериозен катаклизъм, който към този момент няма как да бъде предвиден, това да се случи, допълни тя. Всички фактори на ерозия на доверие и напрежение между партньорите в коалицията биха могли да бъдат минимизирани, както с подобряване на работата на управлението, така и с ограничаващи щетите действия, като например смяна на министри, каквито вече започнаха, смятат експертите.

Второ – липсата на решителни действия по справяне с кризите е притеснително, най-вече поради ефекта, който може да окаже върху обществените нагласи. Изостря се неудовлетвореността от работата на правителството в редица сектори, което предвещава трудности в управлението по-нататък, посочи Буруджиева.

Стоте дни не дадоха спокойствие на правителството. Въпреки обективните трудности, общественото мнение остана доминирано от надеждата управлението да се справи.

Независимо от желанието и декларациите на управляващата коалиция обаче, налице е разминаване не само между дневния ред на обществото и политическия дневен ред, има разминаване между декларирани намерения и действия, цитира още Буруджиева изводите в доклада.

Основна причина, според експертите, за дефектите в работата на правителството в тези сто дни е липсата на идейна и ценностна основа на правителството, поради прекалената хетерогенност на коалицията, което води до липса на приоритети и стратегическа цел и създава усещането за парцелиране на работата на Министерския съвет и целеполагане без отчитане на това какъв ще е резултатът от всяко конкретно политическо действие.

Доц. Буруджиева каза още, че от Аналитичния клуб „Examiner“ имат намерение всеки месец да представят доклад. Тя посочи, че в анализа се представят само и единствено позиции, по които нямат разногласия.

Относно прогнозата за мандата на правителството, Юлий Павлов коментира, че имат консенсус по въпроса, че вероятността за избори до края на годината е много близка до нула. Той посочи, че всички отчитат, че правителството може да си изкара мандата. Неговата лична прогноза е, че до местните избори догодина няма да има предсрочни парламентарни.

За мен хоризонтът е много по-къс, коментира доц. Татяна Буруджиева. Тя отбеляза, че самото правителство още в първите сто дни не е дало елементарна гаранция за стабилност и е престанало да говори за четиригодишния си мандат. Всички коалиционни партньори са в момента в предизборна риторика, посочи Буруджиева.

Проф. Румяна Коларова коментира, че има очакване на хората, че това правителство все пак има някакъв потенциал. Основният начин, по който правителството минава през сътресения, е чрез смяна на министри, посочи тя. Коларова отбеляза, че смяна на министри толкова рано не сме имали.

Румяна Коларова коментира, че наблюдаваме липса на партийност и дори разпад на традиционните партии при функционирането на правителството. Тя посочи, че в БСП и ДСБ има процеси на ерозия, ПП „Има такъв народ“ също е в процес на ерозия, в допълнение, че все още не е добре структурирана, а „Продължаваме Промяната“ дори не прави  усилия да се структурира като партия.

Сто дена след началото всички министри са неразпознаваеми с изключение на четирима, които трупат негативите от дейността на всички останали, добави тя. Отчитаме ролята и значението на служебните кабинети като допълнително усложнили задачата на правителството, коментира политологът. По думите й, правителството е заварило държавата „в условията на свободно падане“.

Анализаторът и енергиен експерт Димитър Иванов посочи, че не само България, но и Европа, и светът, се намират в две кризи – здравна и енергийна, които доминират политиката във всички сфери. Той коментира, че предприетите от правителството мерки в енергетиката са довели до успокоение, но показват липса на системна, ясна политика и конкретни идеи за справяне с кризата.

Според социолога Юлий Павлов външната политика е тази област, в която дейността на правителството е най-разумна и успешна и се оценява най-високо от нашите партньори в ЕС и НАТО. Като цяло позицията на правителството е проевропейска и като цяло това се одобрява от мнозинството от българските граждани, смята той.

https://www.dnes.bg/ … Натисни СПОДЕЛИ, моля!

Arhiv