Словакия отлага решението за военна помощ за Украйна до сформирането на ново правителство

Словакия ще отложи решението за военна подкрепа за Украйна до сформиране на новото правителство, след като в изборите спечелиха противопоставящи се на помощта партии. Това съобщи президентството на Братислава, цитирано от Франс прес.

„Президентът [Зузана] Чапутова споделя гледната точка на [премиера в оставка Лудовит] Одор, според когото решението по този въпрос трябва да отразява резултатите от последните парламентарни избори“, каза пред агенцията Мартин Стризинец, говорител на президентството.

В четвъртък словашката президентка Зузана Чапутова каза, че е против нов пакет от военна помощ за украинските въоръжени сили, които се борят с пълномащабната агресия на Русия, съобщи Hospodarske Novin.

Чапутова каза, че резултатите от проведените през миналия уикенд парламентарни избори в Словакия, на които партията на проруския ляв политик Роберт Фицо се класира на първо място, трябва да бъдат уважени.

Фицо водеше кампания с реторика, която доближава Словакия до Унгария, тъй като страните от Европейския съюз оспорват консенсуса за това как да подходят към войната в Украйна.

Преди това Чапутова неведнъж е заявявала, че Украйна се нуждае от помощ и е критикувала Русия за нейното нахлуване на територията ѝ.

В понеделник президентът връчи мандат за съставянето на ново правителство на популиста Робърт Фицо.

Партията му „Социална демокрация“ получи 23% от гласовете на проведените в събота избори и победи центристката партия „Прогресивна Словакия“, останала втора с 18%.

По време на кампанията 59-годишният Фицо каза, че Словакия „няма да изпрати нито един патрон“ в Украйна, и призова за по-добри отношения с Русия.

Фицо, който е бивш министър-председател, наскоро каза, че „войната в Украйна започна през 2014 г., когато украински фашисти убиха цивилни от руска националност“, повтаряйки недоказани руски твърдения.

В неделя Фицо каза, че страната му има „по-големи проблеми“ от помощта за Украйна. Досега Словакия, която е член на ЕС и НАТО, беше важен европейски донор на Украйна.

За да управлява, Фицо се нуждае от коалиция, за да разполага с мнозинство във 150-местния еднокамарен парламент, тъй като партията му получи 42 мандата.

Потенциален неин партньор е лявата партия „Глас – социална демокрация“, която получи 27 места. Двете партии биха могли да се обединят и с малката и проруска „Словашка национална партия“, която получи 10 места, за да имат мнозинство от 79 места.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036

Arhiv