Европейският съюз (ЕС) трябва да приеме нови членове до 2030 г., изправен пред руската агресия в Украйна и опасенията от засилване на влиянието на Москва на Балканите.
Това каза председателят на Европейския съвет Шарл Мишел по време на 18-ия Стратегически форум в Блед, Словения, който тази година е под надслов „Солидарност за глобална сигурност“. В него участва и българският премиер Николай Денков.
В същото време обаче, на годишна среща на френските посланици в Париж, президентът Еманюел Макрон каза, че разширяването без реформи е рисковано, цитиран от „Политико“.
„Мога да засвидетелствам, че на Европа ѝ е достатъчно трудно да напредва по деликатни теми с 27 членки. С 32 или 35 няма да е по-лесно. Ще ни трябва дързост, да приемем повече интеграция в някои области и може би дори Европа на скорости“, добави той.
За първи път през 2017 г. Германия, Франция, Испания и Италия се обединиха около концепция за „Европа на много скорости“, при която страните членки на общността да се стремят към по-силна интеграция, но всяка ще избира своето темпо.
Досега Босна и Херцеговина, Албания, Украйна и Молдова получиха статут на кандидати, а Черна гора, Сърбия и Косово подадоха молби за членство.
Разширяването ще е в дневния ред на следващия Европейски съвет през есента, когато ще се оценят и резултатите на Северна Македония. Основно условие пред евроинтеграцията ѝ е вписването на българите в конституцията на страната.
В речта си Мишел отбеляза, че е време ЕС да направи „смел ход“ и на държавите, които чакат на опашката за членство, да бъде дадена „ясна цел“.
По думите му европейският път на Западните Балкани е започнал преди 25 години, но бавното придвижване към целта е разочаровало много страни и хора в региона и в ЕС. Мишел е на мнение, че всички трябва да са готови за разширяване до 2030 г. Той добави, че бъдещите членки трябва да работят върху върховенството на закона, правосъдието и решаването на двустранните конфликти, което „може да е болезнено“.
Премиерът Николай Денков каза, че държавите на Балканския полуостров „трябва да разберат, че ще бъдем силни само ако сме заедно“ и засегна темата за Северна Македония.
„Всички се взират в народа ни и питат защо спираме македонците по пътя им към ЕС заради промяната в Конституцията. Но въпросът може да бъде зададен и по друг начин: Защо е проблем българите да са част от списъка с нации, включени в Конституцията на Северна Македония„, каза Денков.
Той добави, че това това е политически проблем, който сега е част от преговорите между Северна Македония и ЕС и се надява, че ще бъде решен, както е записано в европейското предложение от 2022 г.
В изказването на премиера на Северна Македония Димитър Ковачевски, цитирано от пресслужбата му, не се споменава България. Той е изразил очакване принципите на разширяването да се основават на ценностите на ЕС, както и на политическото и икономическо сътрудничество, а „не вътрешната политика да бъде изнесена на международната сцена“.
Бившият премиер Кирил Петков, който също участва във форума в Блед, написа във Фейсбук, че по време на дискусията лидерите са обсъдили, че в ЕС трябва да се работи още за премахване на пречките и бариерите между страните членки.
Мелиса подготвя изненада за Кадир. Кадир разпитва Мемо за Салих. Мемо му споделя, че Салих отдавна…
Йешим моли за помощ Олтан. Техните отношения не са само приятелски. Двамата са имали отношения…
Брегово е малък, но важен град в Северозападна България, разположен на на 6 километра от…