Спектакълът на откриването на Олимпийските игри в Париж е включвал образи, „несъвместими с християнския духовен живот“, които са оскърбили религиозните чувства на вярващите християни.
Това се казва в позиция на Светия синод на Българската православна църква (БПЦ), публикувана във вторник, 5 дни след олимпийското откриване.
Тя идва, след като по-рано френската католическата църква, различни консервативни политици, висши представители на властта в Кремъл, както и руската църква изразиха възмущение от една от сцените на церемонията.
Според тях на нея е имало пародия на стенописа „Тайната вечеря“ на Леонардо Да Винчи, на който е изобразен Исус Христос и неговите апостоли.
Сега със закъснение и БПЦ се включи в критиките, като от Светия синод определиха церемонията като „пошлост“ и „идейната безвкусица“.
„Преди броени дни целият християнски свят беше смутен, съблазнен и оскърбен от представлението при откриването на XXXIII Летни олимпийски игри във Франция“, се казва в изявлението.
„Много по-важният въпрос обаче остава за предизвикателното, дискриминационно и оскърбяващо религиозните чувства на вярващите християни отношение, което ние не можем да приемем и да премълчим“, добавят от БПЦ.
От БПЦ не коментират коя конкретна част е повод за позицията им.
Мнозинството възмутени реакции обаче бяха предизвикани от един кратък сегмент в богатата 4-часова програма, който наподобяваше модно ревю. В него дефилираха и т.нар. драг кралици (мъже, често хомосексуални, които влизат в преувеличен сценичен образ на жена).
Те постепенно се наредиха покрай дълга маса, която много зрители оприличаха на стенописа „Тайната вечеря“ на Леонардо Да Винчи, на който е изобразен Исус Христос и неговите апостоли. В сцената участваше и актьор, облечен с костюм на древногръцкият бог Дионис.
Впоследствие режисьорът на цялата церемония отрече този сегмент да е бил вдъхновен от „Тайната вечеря“.
Ашваганда, известна също като „индийски женшен“, е растение, използвано от векове в традиционната индийска медицина…