Снимка: НАТО |
Сондата на НАСА Parker Solar Probe премина през външната атмосфера на Слънцето – и според американската космическа агенция това е първият земен космически апарат, който „докосва“ тази звезда. Сондата изследва частиците и магнитните полета в т.нар. слънчева корона, съобщиха от НАСА във вторник. Първият полет през слънчевата корона продължи само няколко часа, но са планирани още полети.
Ръководителят на НАСА Томас Цурбухен говори за „повратен момент“ и „забележително постижение“. „Този важен етап не само ще ни даде по-задълбочени познания за формирането на Слънцето и влиянието му върху Слънчевата система, но и всичко, което научаваме за нашата звезда, ще ни даде и повече знания за звездите в останалата част на Вселената“.
„Точно както кацането на Луната позволи на учените да разберат как се е формирала тя, докосването до Слънцето е гигантска крачка за човечеството, която ще ни помогне да разкрием важна информация за най-близката ни звезда и нейното влияние върху Слънчевата система“, заяви Никола Фокс, директор на научния отдел по хелиофизика на НАСА.
Parker Solar Probe беше изстреляна през август 2018 г. и само няколко месеца по-късно се доближи до Слънцето повече от всеки друг обект, създаден от човека досега. По това време сондата се доближи на повече от 42,7 милиона километра до Слънцето, с което подобрява рекорда, поставен от германско-американската сонда Helios 2 през април 1976 г.
НАСА съобщи, че космическата сонда е намерила подходящите условия за влизане в слънчевата атмосфера по време на осмото си прелитане, което е станало на 28 април. Преминаването е продължило няколко часа, съобщи агенцията във вторник на среща на Американския геофизичен съюз. Учените посочиха, че са били необходими няколко месеца, за да получат данните, и още няколко, за да ги потвърдят.
Сондата продължава да обикаля Слънцето спираловидно – по големи елиптични орбити. Следващото прелитане, насрочено за 22 януари, вероятно ще отведе Parker отново в слънчевата корона, посочи американската космическа агенция
Сондата тежи около 7000 килограма, има размерите на малък автомобил и е защитена с карбонова броня с дебелина почти дванадесет сантиметра. Тя трябва да издържи на повече топлина и радиация, отколкото която и да е друга ракета преди нея.
Планира се мисията да продължи до 2025 г. и има за цел да отговори на два основни въпроса:
Защо атмосферата на Слънцето става толкова по-гореща, колкото повече се отдалечавате от звездата? Повърхността е гореща само 5500 градуса, докато в короната температурата достига до 5,6 милиона градуса. И до днес изследователите не знаят защо това е така.
Вторият важен въпрос е: какво задвижва слънчевите ветрове? С други думи, потокът от протони, електрони и други частици, които короната изстрелва към Земята и които могат значително да нарушат енергийната мрежа на Земята и да парализират комуникационните сателити. Астрономите се надяват, че данните от сондата ще улеснят прогнозирането на подобни бури.
Стотици участваха във възпоменанието на жертвите на насилствената асимилация на българските турци, видя репортер на…
Заради по-силната конкуренция от страна на Китай, спадащите продажби у дома и новия натиск от…