Повод за сигнала на студентите станаха няколко лекции на социолога, в които той говори за „антибългарски малцинства“ и опасността България да се превърне в „еврейска държава“. Той споменава и, че имигрантите от Близкия Изток и Азия са „неспособни да учат“ и са „годни само за някакъв много примитивен ръчен труд“. Впоследствие се разбра и, че Мирчев определя COVID-19 като „измислен вирус“, както и че съществува „стратегическа идея да ни вкарат чипове, да станем контролирани и управляеми”.
Преподавателят отхвърли обвиненията и заяви, че думите му са били извадени от контекста. Въпреки това Общото събрание на СУ осъди в посланията на колегата си. Междувременно ректорът сезира по случая Етичната комисия на университета, която на свой ред потвърди някои от обвиненията към преподавателя, но констатира, че в сигнала на студентите има и преувеличения.
Проверяващите не приемат твърденията, че в своите лекции проф. Мирчев „разгръща крайно десни и фашистки теории“, нито че същите са „изпълнени с ксенофобско и антисемитско съдържание“. Освен това комисията определя като некоректно вметнато в писмото на студентите твърдение за „зачестили случаи на преподаватели, защитаващи расистки, фашистки и антисемитски псевдонаучни тези“.
Въпреки това комисията е на мнение, че в лекциите на Мирчев „са изказани твърдения, които не са подкрепени с реални данни и не се позовават на достоверни източници и статистически анализи“. Освен това той е използвал „негативни стереотипи и клишета от всекидневната реч, както и генерализации, при които въз основа на негативни примери се правят изводи за общността като цяло“.
Източник: www.svobodnaevropa.bg Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036.