Categories: България

Софтуерът на машините за гласуване трябва да бъде на държавата

Софтуерът на машините за гласуване трябва да бъде на държавата. Това заяви за БНТ служебният министър на електронното управление Валентин Мундров.

Още по темата

11 окт 2024 11:23

14

„Смятам, че точно на машините и там, където се извършва гласуването, кодът трябва да е на държавата. Но когато са взимани машините е станало по този начин. Кодът е собственост на „Смартматик“. Държавата е търсила вариант без посредници да бъде сключен договор, към момента това не се е случило. „Смартматик“ на този етап отказва да бъдат предоставени правата на софтуера, който е на машините. Това е авторско право. Но за мен от гледна точка на държавата, моето мнение е, че този софтуер трябва да бъде на държавата“, подчерта министърът.


„Отговорът беше, че е нужно време за инсталация в рамките на денонощие и половина. Аз също не успях да разбера защо е започнало толкова късно, тъй като преди повече от 2 седмици беше изграден кодът, който трябва да бъде поставен на машините. Ако самото инсталиране, една фирма в момента доставя пломбите, прави инсталацията, прави след това и разнасянето на СИК и ако няма представител на държавата, ако това нещо се случва в последния момент, точно преди изборите, няма да казвам, че имам съмнения, но всичко може да се случи в последния момент. Може да бъде качен софтуер, който не е сертифициран, това сме го виждали“, заяви Мундров.


„Може докато се гласува на машините, да отчита друг глас, а не този който е изваден на бележката. Всичко това е възможно. В софтуерната индустрия, в зависимост от това как е програмирано, може всеки трети глас за една партия да изкарва по един за друга партия. Точно поради тази причина има доверено изграждане и се сверява хеш кода. Има и анализ на машинното гласуване. Ако държавата не осъществява контрол, това е възможно. Може би може да се случва нещо. Аз имах желанието да направя колкото е възможно повече проверки на почти всички машини, ако е възможно на всички. Успяхме да направим 3306 проверки на машините, над една трета. Но според мен това също е недостатъчно. Няма да използвам думата саботаж, но това да се правят различни региони нощно време, разбира се, че това, когато се прави в последния момент, най-вероятно е наложително, за да има машинно гласуване.Спирането на гласуване на машина беше в 125 секции. Имаше субективни мнения, че хартията е виновна за това. Не смятам, че хартията е виновна. Но в крайна сметка, на всяко едно техническо устройство трябва да бъде извършена профилактика. Принтерите, които изкарват електронните бюлетини, също трябва да им бъде извършена профилактика, защото там има най-много движещи части. И поради тази причина, една от причините да се получи така, че да има развалени машини, всъщност е в принтерите, където задължително трябва да има профилактика. Ние сме в цикъл, в който за всичко се оправдаваме. Сигурно времето е малко, но нека отворя една врата. Това, което успяхме да направим в Министерството на електронното управление може би тези и при миналите избори, 15 дена преди самите избори успяхме да удостоверим машините.“

По думите му, изминалите избори са били най-прозрачните до сега.

„Наистина смятам, че бяха проведени най-прозрачните избори. Министерството има две основни функции – едната е удостоверяване на машините за гласуване. Всички дейности започнаха публично и прозрачно. Медиите дойдоха в министерството, видяха къде се извършва удостоверяването, присъстваха партии и неправителствени организации, всичко беше извършено пред очите на обществеността“, добави той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

https://www.dnes.bg/

Arhiv