[ad id=“225664″]
Състоянието на пострадалите остава тежко. Това са съобщили за програма „Хоризонт“ на БНР от болниците, в които са настанени ранените. Сред тях е и шофьорът на катастрофиралия автобус.
Проверка по случая прави и транспортното министерство. Резултатите от нея ще бъдат представени на прокуратурата.
След обяд в МВР започва съвещание с представители на всички институции, имащи отношение по проблема с пътната безопасност, на което ще се обсъдят известните досега факти и обстоятелства около тежкия инцидент.
Министър Валентин Радев разпореди психолози от института на МВР да помогнат на близките на загиналите и на пострадалите, както и на участвалите в спасителната операция – полицаи и пожарникари.
Говорителят на Спешната помощ Катя Сунгарска категорично отрече информацията, че линейките са закъснели. По думите й първият екип е пристигнал на мястото на катастрофата на 30-ата минута: „Първата е пристигнала точно на 30-тата минута. За последната вече не мога да кажа, нямам тази информация пред мен в момента, но пак казвам: това е път. Няма никакви над 55 минути, над 50 минути и така нататък. Бяха мобилизирани линейките на Драгоман, на Костенец, и разбира се, от София-град. Това са 15 линейки, което е огромен ресурс за нашия капацитет, които бяха концентрирани на място, работиха през цялото време. Нощната смяна също пое“.
[ad id=“263680″]
Пътят София – Своге – Мездра, на който се случи вчерашната автобусна катастрофата, е компрометиран и опасен. Това са констатирали експерти от Института за пътна безопасност в свое становище, публикувано преди дни. В интервю за БНР Богдан Милчев от Института обясни: „Констатациите са, че този път, въпреки ремонта, не е почистен. Има камъни, има дървета по него, има паднали огради, има липса на знаци, има предпазни съоръжения, които са повредени. Целият този път е компрометиран и опасен“.
Разследването на причините за катастрофата ще продължи поне 3-4 месеца, прогнозира за Георги Илиев – бивш следовател от Националната следствена служба.
„В нашата държава, както вървят нещата, в 99 процента от случаите при пътно-транспортните произшествия вината е на самите водачи. Много рядко се отчита пътната обстановка, атмосферните условия, състоянието на пътя и състоянието на моторното превозно средство, което се управлява. Всички тези неща трябва да бъдат прецизно проверени, защото ние имаме пътища, някъде магистрали, които се ползват от много хора, и на които не се обръща абсолютно никакво внимание“, обясни Илиев за националното радио.
В манастира „Рождество Богородично“, известен и като „Седемте престола“, в понеделник ще бъде отслужена панахида за загиналите в катастрофата край Своге, които са се връщали от посещение в светата обител.
[ad id=“236993″]
С решение на правителството утре – 27 август е обявен за ден на национален траур.
Петлите са не само символ на утрото, но и интересни същества със специфични характеристики и…