Ако продължим да използваме ресурсите по начина, по който сме свикнали, към 2050 г. ще ни бъдат нужни ресурсите на три планети като Земята. Ограничеността на суровините и проблемите с климата изискват преминаването от общество, което използва и хвърля, към въглеродно неутрална, екологично устойчива, чиста от замърсители икономика, каза евродепутатът член на комисията по Околна среда Искра Михайлова, предаде Радио Стара Загора.
Парламентът също така подкрепя инициативи за борба с планираното овехтяване на продукти, за подобряване на издръжливостта им и възможностите за поправка. Депутатите настояват, че потребителите трябва да разполагат с нужната информация за екологичното въздействие на продуктите и услугите, които купуват.
Дали обаче потребителите са готови на това? Поредица от събития под надслов „Поправи с приятели“ вече започна в Стара Загора. В приятна атмосфера и на чаша кафе старозагорци имаха възможността да донесат за поправки свои стари електроуреди, излезли от употреба. Това е демонстрационен проект, който ще се разгърне в шест срещи в Стара Загора по проект, финансиран по Оперативна програма „Околна среда 2014 – 2020“, обобщи каза д-р Савина Бранкова, ръководител на проекта.
25 души се регистрираха за участие в първата среща Repair Cafe. Стари радиоапарати, видеоапарати, домакински уреди, велосипеди бяха сред предметите, които бяха предвидени за поправка от хората с помощта на експерти на чаша кафе, каквато е и идеята на инициативата, взаимствана от Нидерландия.
Първите участници от своя страна споделиха, че водени от любопитство още рано сутринта се включват в инициативата Repair Cafe. Експертите – доброволци, също взеха участие на принципа да се случи нещо полезно. Идеята е водещата мотивация, каза Николай Иванов, който по професия е инженер.
Голямата цел на проекта „Поправи с приятели“ е с реализирането му да се намали количеството генерирани битови отпадъци в град Стара Загора с 1 тон, посочи ръководителят му д-р Савина Бранкова и припомни, че това може да се случи като се работи в посока да се предотврати образуването на отпадъци като се насърчи удължаването на жизнения цикъл на продуктите.
Това се случва в цяла Европа. Да бъдем по-отговорни и да подобрим начина си на живот като се обърнем към кръговата икономика, призова Искра Михайлова и допълни: Грижата за околната среда изисква ефективното използване на продуктите и рециклирането.