Сръбският президент Вучич. Снимка: Bloomberg LP |
Сръбският президент Александър Вучич обяви победата си още на първи тур на президентските избори в страната, както и победата на своята Сръбска прогресивна партия (СПП) на парламентарните избори.
На пресконференция в централата на СПП Вучич представи данните на партията си за предварителните резултати, според които той печели 59,9 до 60,1 процента от гласовете в надпреварата за държавен глава, предава БТА.
По данни на СПП след него се нареждат кандидатът на опозиционната коалиция „Обединена Сърбия“ Здравко Понош със 17,7 на сто, а на трето място е кандидатът на Демократическата партия на Сърбия Милош Йованович, който печели 5,9 на сто от гласовете.
Сърбите избираха вчера измежду 8 кандидати за президент и 19 листи за парламент.
Вучич подчерта, че е първият в сръбската история, който печели президентски избори за втори път на първи тур, при това с голяма преднина.
По думите му данните на СПП за изборните резултати са малко по-различни от обявените от Ипсос и ЦеСид по-рано, тъй като партията му има по-пълни данни за избирателите от Косово и гласувалите в чужбина.
Според тези данни СПП печели 44 процента от гласовете в парламентарните избори, „Обединена Сърбия“ – 13,6 на сто, Социалистическата партия на Сърбия – 11,4 на сто.
По думите на Вучич партията му печели около 124-125 места в 250-членната Скупщина. Това означава, че мнозинството за съставяне на правителство е на ръба и като евентуален партньор за сформиране на стабилен кабинет той спомена Съюза на унгарците от Войводина.
Настоящият президент на Сърбия благодари на семейството си, на партията си, както и на сръбските граждани за постигнатите резултати.
За първи път етническите сърби от Косово нямаха право да гласуват на сръбските избори по местоживеене, а трябваше да пътуват до Сърбия, за да гласуват. Причината за това беше, че между Белград и Прищина няма споразумение относно процедурата за гласуване на територията на Косово.
Многобройни автобуси и частни автомобили, превозващи косовски сърби, пътуваха до Сърбия, за да гласуват в неделя, без да се стигне до инциденти, под наблюдението на косовската полиция, съобщи сръбският информационен портал „kossev.info“. Западни дипломати също наблюдаваха събитията на границата.
„Подкрепата за Вучич като президент е по-силна, отколкото за неговата партия“, каза пред Bloomberg Боян Клакар, изпълнителен директор на CeSID.
52-годишният Вучич заема балансирана позиция между Русия, която е традиционен сръбски съюзник, и Европейския съюз, който оказва натиск върху Белград да приеме редица санкции срещу Кремъл. Въпреки че Сърбия осъди инвазията на Владимир Путин в Украйна в резолюция на ООН, Вучич заяви, че не е в интерес на страната да се присъедини към санкциите на ЕС.
„Най-важното за Сърбия е да има добри отношения в региона и да продължи по европейския си път, без да разваля връзките си с традиционните си приятели“, каза Вучич. Той също така изрази съжаление от залитането на страната надясно, като заяви, че ако промяната продължи, над нея надвисва опасност.
В отговор на журналистически въпрос Вучич каза, че Сърбия ще продължи политиката си на военна неутралност и няма да влиза в нито един военен съюз. И отбеляза, че Сърбия се стреми да запази не само коректните и партньорски отношения с Русия, а и приятелските.
Предизборната кампания бе засенчена от войната, въпреки че опозицията не успява да се наложи в страната с разделени симпатии между Москва и Европейския съюз, към който Сърбия се стреми да се присъедини. Проучване от миналия месец показа, че половината от сърбите искат страната им да остане неутрална, макар че сред тези, които избраха страна, повече са тези, които предпочитат Русия.
Инвазията в Украйна също така отклони вниманието на опонентите на Вучич върху обвиненията в корупция в Сърбия и екологичните проблеми, които станаха известни след вълната от протести срещу замърсяването миналата година. Прогресивните партии замениха първоначалния си лозунг на кампанията, изтъкващ икономическите постижения, с „Мир. Сигурност. Вучич“.
Някога твърд националист в партия, която призоваваше за създаването на Велика Сърбия по време на балканските войни през 90-те години, Вучич смекчи възгледите си по пътя към властта. Президентът се придържа към амбициите на Сърбия да се присъедини към ЕС и провежда икономически реформи.
Центърът за изследвания, прозрачност и отчетност, организация, която следи за спазването на демократичните стандарти, заяви, че негови представители са забелязали нередности в цели 12% от избирателните секции в Сърбия, като се позова на извадка.
САЩ обявиха актуализирана награда от $25 милиона за всяка информация, която би довела до ареста…
Здравейте, скъпи приятели, Това е новият брой на Голямата картина - седмичния бюлетин на Свободна…