Града на липите се отличи сред останалите претенденти по няколко основни показателя. Според проучването средната годишна заплата през 2019 г. достига 13 190 лева, този ръст от 8%, се доближава до средния за страната и е подкрепен от увеличението на доходите в областта. Сравнително високите доходи на населението и значителният размер на БВП в областта водят до намаляване на бедността. Развитието на пазара на труда в Стара Загора е впечатляващо, като делът на безработицата достига 2.3%.
Местните данъчни нива са сред най-ниските в страната. Това създава благоприятни условия за развитие на бизнеса. Средната ставка на данъка върху нежилищните имоти на юридически лица е най-ниската от всички области в страната. Данъкът върху прехвърлянето на собственост и данъкът върху таксиметров превоз на пътници също са по-ниски от средните.
Централното разположение на област Стара Загора и равнинният терен позволяват бързото развитие на пътната и железопътната инфраструктура. Плътността на пътната мрежа е на нивото на средните за страната, а делът на магистралите и първокласните пътища е изключително висок – 28.6% при средно 18.4% за цяла България. Качествената пътна настилка е около средното ниво за страната от 40.5%.
Критериите за оценка включват още: образование, здравеопазване, ред и сигурност, култура и др., където Стара Загора също има завидни показатели.
В проучването участие взеха още Пловдив, Велико Търново, Варна и Бургас.
Ресор „Култура и туризъм“ към Община Стара Загора отчете ползотворна 2024 година и очаква още…