Проектът продължава до февруари 2025 г. Ако България предприеме последващи действия на регулаторно, институционално и оперативно ниво, инициативата се очаква да доведе до високи резултати, включително по-ефективна политика за предприемачеството, иновациите и дигитализацията в региона на Стара Загора
Отдел „Инвестиции, енергийна ефективност и зелен преход“, Община Стара Загора работи по проект, който е фокусиран върху развитието на предприемачеството, иновациите и дигитализацията в областта. Проектът се финансира от Европейския съюз посредством Инструмента за техническа подкрепа (ИТП).
Основната му цел е да допринесе за редица структурни реформи, които ще спомогнат за постигане на устойчиво развитие на икономическата екосистема в Стара Загора. В контекста на своя двоен преход ( както по отношение на устойчивост, така и на дигитализация) пред региона стои предизвикателството да съживи икономическия си пейзаж, както и да преструктурира местната бизнес среда като я ориентира към високотехнологични производства и услуги с интензивно използване на знания.
Тази трансформация е от решаващо значение за използване на нови търговски възможности и привличане на инвестиции като начин за смекчаване на демографските тенденции и задържане на младото население.
Проектът е в съответствие с ключов приоритет на политиката на ЕС за развитие на стабилна и жизнеспособна икономическа база. Той има за цел да подпомогне областта и местните власти в подобряване на техния капацитет за проектиране, развитие и прилагане на политики.
Ще бъдат извършени следните ключови дейности:
· Изготвяне на задълбочен анализ на текущото състояние на предприемачеството, иновациите и дигитализацията в региона;
· Подготвяне на сравнителен анализ за идентифициране на силните страни и областите за подобрение;
· Разработване на стратегия и план за действие за подобряване на предприемачеството, иновациите и дигитализацията в област Стара Загора с участието на широка група заинтересовани страни – публични администрации, бизнес, финансови, образователни институции и неправителствени организации;
· Идентифициране на търговски възможности, привличане на инвестиции и осъществяване на промоционални дейности за повишаване на икономическия профил на региона;
· Изграждане на капацитет на местните и областни власти, както и на ключови икономически партньори и оператори с цел по-добра подкрепа на икономическите и иновационните дейности в областта.
Проектът продължава до февруари 2025 г. Ако България предприеме последващи действия на регулаторно, институционално и оперативно ниво, инициативата се очаква да доведе до високи резултати, включително по-ефективна политика за предприемачеството, иновациите и дигитализацията в региона на Стара Загора, както и укрепване на капацитета на администрациите и заинтересованите страни за стимулиране на икономическите и иновационните дейности в областта.
Подкрепеният от Европейския съюз проект е жизненоважна стъпка напред в осигуряването на икономическо бъдеще на Стара Загора, като гарантира, че регионът може да процъфтява в една все по-цифрова и устойчива глобална икономика.
Сарми – едно от най-любимите ястия в българската кухня, което носи със себе си традиции,…