Във времето ентусиазмът на старозагорци превръща града ни в един от големите културни центрове на страната. През 1925 година в града възниква първият извънстоличен оперен театър. Първата радиостанция в провинцията започва своите предавания също от Стара Загора. На 1 септември 1974 година със заповед Д-3 626 от 8 май 1974 на Министерството на просветата е открито и Музикално училище в града. Впоследствие то ще носи името на българския славей – световно известната оперна певица Христина Морфова.
Инициатори за неговото създаване са Мария Проданова, Радко Желев и Енчо Ноев от тогавашния Окръжен съвет за култура. С набирането на ученици ентусиазирано се заемат Стефан Моцинов и Веселин Джанкардашлийски и усилията им се увенчават с успех. През първата учебна година – 1974 / 75, се приемат 75 ученика в четири паралелки – три инструментални и една вокална. Първият директор на училището е Милчо Божков. Занятията започват в сградата на VI-то основно училище в града.
През годините училището успя да изгради собствен облик и се утвърди като трайно присъстващ фактор в музикалния живот на града и страната. Осъществени са и редица задгранични изяви – през 1989 година участва в международен хоров фестивал в Лариса – Гърция, където получава награда Златна лира; същата година симфоничният оркестър на училището изнася концерти в Норвегия и прави записи с българска музика за радио Ставангер.
През 2003 г. е реализиран проект “Млади музикални таланти България – Франция” с партньор Националното училище за музика и танци в град Гап, включващ концертен и творчески обмен. През 2007 подобен обмен бе осъществен и с музикалното училище в гр. Радом, Полша. В периода 2006 / 2008 се реализира и проекта „Музика без граници“, включващ обмен на ученици от училището и консерваторията в Хале, Германия.
През 1995 година училището е организатор и домакин на първия Национален конкурс за млади тромпетисти, а през 1998 – на клавирен конкурс „Виенска класика”, който през годините прерастна в Международен конкурс за пианисти Класика и съвременност. През учебната 2001 / 2002 година бе възстановена специалността класическо пеене. Същата година се откри и нова специалност – класически танци.
През 2004 година по одобрен от Министерство на културата и Министерството на образованието на Република България проект е въведена и още една нова специалност – актьор за драматичен театър, през 2008 – поп и джаз пеене, а през 2016 български танци с прием от пети клас. През октомври 2006 година училището бе преименувано в Национално училище за музикални и сценични изкуства.
За своята вече 40 годишна история НУМСИ „Хр. Морфова“ е удостоявано с редица престижни награди за принос и достижения в музикалната ни култура и образование:
Привърженици на сваления президент Башар Асад са убили 14 военни, изпратени от фактическата власт в…
Стотици участваха във възпоменанието на жертвите на насилствената асимилация на българските турци, видя репортер на…