По инициатива на учители, любознателни младежи и прогресивни селяни през есента на 1878 г. се основава читалището в с. Дълбоки, което именуват „РАЗВИТИЕ“. До построяване на собствена читалищна сграда се е помещавало в църквата и училището.
С доброволен труд и помощи от населението през 1931/1936 се построява читалищен салон и библиотека. 1974/1976 г. читалищната сграда е реконструирана и модернизирана, отговаряща на потребностите и целите на читалището и дейността му. Читалището разполага със зрителна зала с 380 места, технически оборудвана сцена, библиотечни помещения – заемна, детски отдел, читалня, книгохранилище; репетиционна зала, гримьорни помещения, канцеларии, кино — кабина и сервизни помещения.
Читалището е единствения културен институт на територията на кметството и е желана потребност на всички жители на селото ни. Със своята дейност обслужва Основното училище, в което учат 150 ученика, земеделска кооперация, потребителна кооперация, дърводелски цех, цех за бутилиране на напитки и оцет.
В читалището работят театрален, детско-юношески фолклорен ансамбъл „ДЪЛБОЧАНЧЕТА“, група за стари градски песни „Чар“, ансамбъл за автентичен фолклор „ДЪЛБОКИ“. Колективите са носители на множество отличия и медали от наши републикански фестивали и събори, а ансамбълът за автентичен фолклор и детско-юношеския ансамбъл са носители на престижни награди от МФФ-Югославия, Румъния, Турция, Молдова, Полша, Франция и България. Съхранени са богатата душевност и традициите в Дълбоки.
В програмите им са включени класически образци от традиционния слънчев обреден календар от Коледа, през пролетния, летния и есенния цикли, отново до зимните празници, свързани с раждането на Бога. Ансамблите представят традиционния български фолклор като цяло на обреден танц и обредна песен, превръща обреда в празник и доставя силна естетическа наслада, душевност и традициите в Дълбоки.
И до днес битуват обредите и обичаите свързани с църковно-празничния календар не само в изявите на ансамблите, но и в живота на хората – с коледарите и техните песни, „бутурниците“ на Заговезни, красивите лазарки, „росата“ на Гергьовден и печените агнета. Библиотеката притежава над 23 000 библиотечни единици от всички отрасли на знанието. Това дава възможност за провеждане на богата и разнообразна по съдържание библиотечна дейност: литературни игри и викторини, срещи с литературни творци, часове на приказката, детски състезания, празници на книгата и пр.
Богата и разнообразна е културно-масовата работа на читалището, която включва в себе си мероприятия от обредно-празничния календар, Майски и Декемврийски празници на културата, на селото, на художествената самодейност, на талантите, тематични вечери, беседи, конкурси, творчески портрети, викторини и пр. Читалището е домакин на „Национална среща на ансамблите за автентичен фолклор, носители на международни отличия“, която се провежда от 1994 година на всеки две години. Домакин е и на Детския фолклорен празник „Изворът да не пресъхва – Цветница“, който се провежда ежегодно през месец април. Традиционни са и детските празници „Здравей, лято!“ и „Довиждане, лято!“, с които читалището бележи началото и края на лятната работа с децата.
Първият неделен ден на месец май се провежда и традиционния празник за селото под наслов „Дълбоки – роден край, гордост моя“. Читалището е кандидатствало и е спечелило проектите „Коледно надиграване“ – „Ой, Коледо, мой Коледо“ – пред Национален фонд „Култура“и „Читалището – дом на българщината “ пред МТСП. А спечеления пред МК проект за опазване и популяризиране на българския фолклор „Трепнала е варак китка, запели са коледари“ дава началото на станалия вече традиционен коледен празник със същото име.
За разнообразната и богата по съдържание дейност читалището многократно е награждавано на регионално и национално ниво. Носител на Плакета на КК за най-добра читалищна дейност, носител на Плакета на ЦХС за изключителни успехи в художествената самодейност. През 1978 година бе удостоено с орден „Кирил и Методий“ – І степен – признание за дългогодишния неуморен труд на стотиците читалищни дейци от Дълбоки.
Народно читалище „Развитие“ с. Дълбоки има благородната мисия да пробуди у най-малките и поддържа жива в големите любовта към род и родина, към нашите предци, да съхрани за поколенията традициите, обичаите, празниците на нашите прародители, да допринесе според възможностите си за съхраняване на българския род.
Коледа е празник, който обединява милиони хора по света, но начинът, по който се празнува,…