Стара Загора

Старозагорският в. „Дума“. От 1926 до 1944 година

На 13 декември през 1927 година старозагорският вестник „Дума” съобщава, че в сладкарница „Бузлуджа” е монтиран радиоапарат и всяка вечер посетителите могат да слушат радиоконцерти. Историята с радиоапарата разбира се, е прелюбопитно, но никак не е за пропускане и фактът, че именно в Стара Загора е излизал вестник, носещ името на днешното издание на БСП „Дума“, наследник на „Работническо дело“.

Малцина знаят, че точно старозагорският вестник „Дума” е един от най-дълго излизалите в Стара Загора – от 1926 до 1944 година.

Първоначално като място на издаване са посочени Стара Загора и Бургас, а от деветата годишнина – само Стара Загора. В брой 1 от 27 декември 1926 г. е отбелязано „С издаването на първия следпразничен провинциален в. „Дума”, редакцията смята, че запълня една празнина във вестникарското дело на провинцията”. По това време в града ни се предлагат още 23 заглавия. Сред тях Земя, Зора, Старозагорски общински вестник, Старозагорски окръжен вестник, Старозагорски вести, Секретар-бирник, Старозагорско кино.

Вестникът отначало е обявен като „независим следпразничен вестник” и излиза веднъж седмично. През 1927 г. се опитва да стане ежедневник, но безуспешно и продължава два пъти седмично, от 1932 г. – остава седмичник. Редакцията няколко пъти сменя адреса си, последният е ул. Цар Освободител 62. Основатели са Стоил Ст. Йосифов, Йосиф Ст. Йосифов и Вл. Караризов. Отначало – редактор, а по-късно главен редактор е Вл. Караризов. Традиционно излиза в две страници, а специалните броеве – в повече. Печата се в Бургас и в печатниците Секретар-бирник и Светлина в Стара Загора. Профилът на вестника е доста пъстър. По страниците му се публикуват кратки световни новини, любопитни съобщения от различен характер, отбелязват се събития в българската държава и случващото се в Стара Загора. В брой 821, 6 септември 1938 г. на първа страница е публикувана рецепта за торта от орехи и вино. В брой 906, 4 февруари 1940 г. за първи път старозагорски вестник публикува кръстословица. В брой 907, 10 февруари 1940 г. за първи път на първа страница е публикувана седмичната програма на Радио Стара Загора. Юбилейни и специални издания редакцията подготвя по повод годишнина от Руско-турската война (1934 г.) и от боевете при Стара Загора (бр. 766, 1 август 1937 г.), за Третия юнашки областен събор, по случай Седмицата на гората, за ветеринарно-скотовъдната просвета (1938 г.), за деня на детето (1940 г.), за коневъдството (1940 г.), специален студентски брой (1940 г.). Нарочно отбелязан е и хилядния брой на вестника в края на 1941 г. Възпоменателни издания подготвя редакционният екип и във връзка с годишнини на популярни и заслужили личности в Стара Загора – два броя, през 1937 и 1938 г. за Митрополит Методий Кусев, за учителката Анастасия Тошева (1937 г.), за земеделския деец Стамо В. Пулев (1942 г.). През 1928 г., към брой 98 излиза хумористичното приложение „Стъргало”, а от 1930 г. периодично – отделна страница „Сатиро-хумористично огледало „Веселяк”. Екземпляри от вестника се съхраняват в Библиотека „Родина”, където е започнала и дигитализация, в Регионалната библиотека „Захарий Княжески” и Регионалния исторически музей, в Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий”.

Рекламната тарифа на вестника от първата година е в рамките на 1,50 лв. за търговски обяви; официални – 2,50 лв. на кв. см; приставски – 1 лв. на дума. Дописките „вървят” по 5 лева на гармонден ред (гармонд – вид печатен шрифт). От 1937 г. тарифите вече са променени и списъкът обогатен: официални и търговски – 3 лв. на кв. см.; хроника на ред 10 лв.; годежни и венчални 50 лв. на публикация; скръбни вести по 80 лв. публикация; благодарност 1 лв. на кв. см.; неприемане имени дни 40 лв. публикация; съдебни 1 лв. на дума.

Рекламните съобщения и карета заемат около една трета от обема на всеки брой. В няколко броя са отпечатани две реклами с обърнат текст, неизвестно дали е случайна грешка или търсен ефект. Проследявайки рекламите по страниците на вестника, читателят може да състави сравнително пълна картина за видовете индустрия и търговия в града, за предлаганите услуги, за практикуващите лекари и техните адреси, за предстоящите филмови прожекции и театрални постановки.

Чрез вестника всеки старозагорец и гост на града получава „топографска карта” на кръчми, ханове, пивници и други „богоугодни” заведения. Убеждаван е с какъв сапун трябва да се мие, какви цигари да пуши, какви обувки и налъмки да си купува, колко полезна е водата на Горно-паничеревските (Чинакчийските) бани (дн. с. Ягода). Информиран е кой за кого се е сгодил и венчал, за какви многотомни издания може да се абонира, кога ще бъде големият старозагорски есенен панаир, предупреден е кой няма да приема на имения си ден.

От време на време редакцията публикува и автореклами от рода на „Четете в. Дума” или „Криза няма за търговци и индустриалци, които рекламират само в старозагорския в. „Дума”. Вестникът публикува и сериозни информации и мнения на специалисти по важни за града проблеми: на общинския съветник Ив. Г. Копринков за електрификацията и строителството на нова сграда в Старозагорските бани; на арх. Христо Димов през юли 1930, който аргументирано, по точки критикува избрания архитектурен проект за градски хали; резултати от проведени в страната избори; поредица от статии по повод 50-годишинината на 12 пехотен балкански полк; отчети, баланси, ведомости на банки, търговски, акционерни дружества и организации в Стара Загора.

Предвид настъпилите политически и обществени промени, животът на вестника завършва на 16 октомври 1944 с брой 1135. Описаните събития, места, улици, къщи, адреси, телефонни номера, публикуваните съобщения, снимки, документи възстановяват облика на Стара Загора през три десетилетия на ХХ век.

Снежана Маринова, dolap.bg

 

Елена Дюлгерова

Усмивката, която изпращаш, се връща обратно при теб.

Recent Posts

Магнезий L-треонат: Ползи за мозъка

Магнезий L-треонат е специална форма на магнезий, която лесно преминава кръвно-мозъчната бариера и подпомага когнитивните…

6 часа ago

Коензим Q10 (CoQ10): Енергия за клетките

Коензим Q10 (CoQ10) е мощен антиоксидант, който подпомага производството на енергия в клетките и предпазва…

7 часа ago