По повод Деня на театъра кметът Живко Тодоров поздравява съставите на ДТ „Гео Милев“ и Държавен куклен театър:
„Не спират предизвикателствата пред Вас! Сложно и трудно е времето за всички!
Театърът- храмът на изкуството, отново затвори врати! Затворени са сградите, но за магичната и вдъхновяваща сила на Мелпомена няма прегради.
Винаги ще Ви има, светли хора на изкуството, независимо от превратностите на времето и съдбата! Вие сте нашата вяра в красивия и топъл смисъл на живота. Защото Театърът е покана за разговор- сърдечен, разтърсващ, истински. Театърът е един никога неспиращ диалог между духа и материята, между изконните ценности и категории, между Аз и Ти, между злото и любовта!
Вярвам, че това объркано време скоро ще свърши! И залите отново ще ни приемат в съкровеното си пространство! Нека всички излезем от тази ситуация по-мъдри, по- отговорни и смели, по-добри!
От сърце Ви пожелавам здраве, творческо вдъхновение, всеотдайна публика и нестихващи аплодисменти!“, пише в поздравителния адрес.
Театралната дейност в Стара Загора е на повече от 140 години. Най – ранните наченки на театрална дейност под ръководството на даскал Петър Иванов, с участието на Кольо Ганчев и неговия оркестър, датират от 1870 г.
Първото театрално представление е поставено по пиесата на П. Р. Славейков – „Малакова“ на 18 април 1870 г. Премиерата се състои в салона на Главното девическо училище при черквата „Света Богородица“ в кв. „Акарджа“.
От 1900 г. представленията се организират от трупа към Дружество „Театър“. На 1 април 1912 г. е положен основният камък на бъдещата театрална сграда по проект на арх. Никола Лазаров, наподобяваща по стил виенски барок. През 1914 г. новият театрален салон е вече факт и тук, през 1916 г. поетът Гео Милев поставя експериментално пиесите „Едип цар“ на Софокъл и „Ревизор“ на Гогол.
Началото на професионалното театрално изкуство в града е поставено през сезон 1919-1920 г. Особена заслуга за това имат Мара Шопова и брат ? Данчо Делчев, които развиват всестранна творческа дейност.
През 1970 г. с указ на Народното събрание, театърът е преименуван в Драматичен театър „Гео Милев”.
От 1971 г. е настанен в новата модерна сграда за опера и театър на бул. „Митрополит Методий Кусев“ № 30. През 1997 г. сградата на Стария театър е реконструирана и реставрирана и официално открита.
Днес Драматичен театър „Гео Милев” е неизменна част от културното наследство и традиции на Стара Загора, превърнал се е в една от духовните емблеми на нашия град и заема достойно място в историята на българското театрално изкуство.
Кукленият театър в Стара Загора е основан през 1957 г. Без специализирано академично образование, само с природно подсказана нагласа за такова изкуство и културен идеализъм в театъра се събират неколцина млади хора с различни. С много труд и упоритост те усвояват специфичния език на куклата и заговарят на него с уверен глас. Основател и първи директор на театъра е Петър Добчев. Петър Александров е първият режисьор. Първият спектакъл се нарича „Мечо Турист”.
На 1 януари 1962 г. театърът става държавен. Във ВИТИЗ се създава куклена катедра и в Кукления театър на Стара Загора постъпва първата му възпитаничка – Антоанета Ботушарова. В театъра започва работа и кукления сценограф Веселин Неделчев, който заслужено е наречен „българският татко Карло”. След пионерите, ред идва на реформаторите и новаторите в развитието на ДКТ – Стара Загора. Васил Апостолов е директор и режисьор в театъра от 1968 до 1982 г.
Той превръща Старозагорския куклен театър в действително професионален театър. На мястото на старото читалище, Апостолов изгражда модерен детски културен център със съвременна сцена, зала, звуково и осветително оборудване, весела детска сладкарница, пеещия часовник с куклите и танцуващия Пиеро пред входа, дело на друг голям творец в театъра – скулптура Емил Иванов. След оттеглянето на Апостолов през 1982 г., директор на театъра става Любомир Цакев, който поради заболяване се оттегля през 1996 г. и на негово място за две години директор става скулптура Емил Иванов.
Днес театърът има изключително млад ансамбъл. Репертоарът му е изпълнен с множество заглавия на постановки за деца и възрастни. Театърът е водещ и се радва на изключителен национален и международен престиж. На сцената му са поставени над 300 постановки от български и световни автори, пишещи за деца и възрастни.
Светът е театър – и всички хора в него са актьори.
Честит празник!