Интегрираният проект „Българските общини работят заедно за подобряване на качеството на атмосферния въздух” LIFE17 IPE/BG/000012 – LIFE IP CLEAN по Програма LIFE на Европейския съюз има за цел да допринесе за намаляването на количеството на фините прахови частици – основен проблем на качеството на въздуха в България.
Пилотната фаза на проекта предвижда да подмени отоплителните уреди на 80 старозагорски домакинства. Всеки от одобрените кандидати за участие ще получи безвъзмездно доставка и монтаж на новото отоплително оборудване. Безплатен ще бъде и демонтажът на съществуващото, работещо на дърва/въглища, изнасянето му, както и предаването му за рециклиране. Пилотната схема включва още петгодишна гаранция и гаранционен сервиз на доставените и монтирани нови уреди, при условие на спазване от страна на одобрения кандидат на изискванията за правилна експлоатация, поддръжка и годишна профилактика. Заложен е и годишен технически профилактичен преглед на доставеното ново отоплително оборудване – еднократно в периода след първия отоплителен сезон и преди втория. Одобрените кандидати ще получат още и инструкции за експлоатация и поддръжка, както и обучение при доставката.
Всички останали разходи, в т. ч. изграждане/ремонт на вътрешна инсталация за отопление на водна риза; разходи за изграждане и присъединяване към външна инсталация за свързване към централната газопреносна мрежа, както и други разходи, свързани с газификацията на имота, са за сметка на кандидата.
Поканата за кандидатстване е публикувана на следния адрес: lifeipcleanair.eu
Подробно са описани всички изисквания, на които трябва да отговарят кандидатите, необходимите документи, критериите за оценка и класиране, както и цялата допълнителна информация.
Кандидатстването ще се случва всеки работен ден – от 9:00 часа до 17:30 часа, в Центъра на Община Стара Загора за прием на документи на следния адрес: гр. Стара Загора, бул. „Цар Симеон Велики“ 107, партер. Гражданите могат да задават въпроси по електронен път и на следния адрес: m.g.georgieva@starazagora.bg
Община Стара Загора ще информира своевременно одобрените кандидати за участие в Пилотната схема за прогнозната дата за сключване на договора, която зависи от графика на доставка на отоплителните уреди. Стремежът е сключването им да е достатъчно време преди началото на отоплителния сезон.
Замърсяването на въздуха с ФПЧ най-често е резултат от използването на твърдо гориво за битовото отопление през зимата, съчетано с емисиите на вредни вещества от автомобилния транспорт. Проектът предвижда в Стара Загора да се подменят отоплителните уреди на 1037 домакинства, което ще се изпълни в две последователни фази.
Ашваганда, известна също като „индийски женшен“, е растение, използвано от векове в традиционната индийска медицина…