От 30-те до края на 60-те години на миналия век в Казанлък имаше двама първи братовчеди с имена Иван Карастоянов. По-младият от тях завърши право И стана един от най-добрите казанлъшки адвокати и се ожени за сестрата на много интелигентния, изключително умен и безкрайно добър човек Иван Захариев – полиглот, есперантист и стенограф, когото властта преследваше и дълго не позволяваше да работи, защото бил „легионер“ преди 1944 г.
Другият Иван Карастоянов (1920 г. – 31.12.1970 г.), с прякор от младежките години „Драйфуса“, много кадърен техник, също бе набелязан от казанлъшките управници като „легионер“ и потърси препитание извън родния си град, отначало по национални обекти, а после при техническото оборудване на строящия се МК „Кремиковци“. Драйфуса бе женен за завършилата българска филология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и работеща като учител по български език и литература казанлъчанка Добрина Карастоянова. Какви бяха причините не знам, но през 1960 г. между двамата бе настъпил разрив и Карастоянова се прибра да живее и работи в Казанлък, като бе назначена за учител в ОУ „Христо Смирненски“. Само, че се представи пред учениците от седми клас като СТОЯНОВА, вероятно умишлено премахнала от фамилното си име „Кара“.
Тя бе първата моя учителка с маникюр. Вярно, много лек и лакиран с безцветен лак, но на нас учениците това ни правеше голямо впечатление, защото нито една учителка по онова време, а и почти всички жени в Казанлък не бяха с маникюри.
Другарката Стоянова остана в спомените ми с интелигентното си излъчване и увлекателно преподаване на уроците по литература.
Тя преподава в ОУ“Хр. Смирненски“ още няколко години, след което разбрах, че се е омъжила повторно и се е преместила да живее в някой от крайморските градове. Нямам други данни как е продължил жизнения и професионалния ѝ път.
Стефан Саранеделчев
ЗАРАТА ви запознава с книгата на Стефан Саранеделчев 164 КАЗАНЛЪШКИ УЧИТЕЛИ ОТ 50-ТЕ И 60-ТЕ ГОДИНИ НА ХХ ВЕК.