Стефан Саранеделчев: Казанлъшките учители – МАРИЯ РАДЕВА

МАРИЯ ТЕНЕВА РАДЕВА

Мария Радева ми преподава по зоология в Първа поли­техническа гимназия „Н. Вапцаров“ през учеб­ната 1961/1962 г.

Обичаше си предмета и поддържаше изключително добре оборудван кабинет по биология в старата сграда на бившето Ка­занлъшкото педагогическо училище. Той се намираше в най-северната част на втория етаж на западното крило на сградата. Радева умееше много увлекателно да преподава уроците си и въвличаше учениците в различни експерименти с уловени от тях животни. Благодарение на опитното £ преподаване зоологията стана един от любимите предмети на повечето ученици от класа ни.

Стефан Саранеделчев: Казанлъшките учители – МАРИН КАНДОВ

Родена е на 13 октомври 1923 г. в с. Хаджидимитрово, Казанлъшко. Начално образование завършва в родното си село, основно (прогимна­зиално) в с. Шейново, а средно през 1942 г. в Казанлъшката смесена гим­назия. От 1942 г. до 1947 г. е студент в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ по биология и химия. Първата £ месторабота като учител е във Втора (Девическата) гимназия – Казанлък, където от 1947 г. до 1954 г. преподава основно по биология, но и с часове по химия. След­ват две години работа в отдел „Образование“ към Градски народен съвет – Казанлък, през което време има и часове по химия във Вечерната гим­назия. От 1956 г. е отново само учител по биология с допълващи часове по химия, но вече в Първо средно училище, което от есента на 1960 г. е преобразувано в Първа политехническа гимназия.

През октомври 1964 г. Мария Радева бе назначена за заместник-ди­ректор по учебната част на Техникума по механотехника и електротех­ника (ТМТЕ) – Казанлък. Едновременно пое и преподаването по химия на някои паралелки от първи и втори курс. По същото време за директор на това училище бе назначен инж. Христо Гъдев. Той много пъти е спо­делял, че в лицето на Радева е намерил голяма опора в ръководството на елитното по онова време казанлъшко учебно заведение. Негов заместник-директор Радева е до октомври 1969 г., а след това до пенсионирането си през 1979 г. продължава като преподавател по химия и е курсов (класен) ръководител на няколко випуска. След пенсионирането си работи още две години като възпитател в общежитието на ТМТЕ. За заслугите ѝ като дългогодишен учител е удостоена с орден „Кирил и Методий“, втора степен.

Съпругът на Мария Радева – Петко Иванов Радев е с висше икономи­ческо образование, работил е като финансист на Казанлъшкия гарнизон, икономист в Института по хидравлика и в „Арсенал“АД.

Имат син и дъщеря. Синът Иван Петков е роден през 1953 г., завър­шва магистратура по математика в София и започва работа като научен сътрудник в БАН, но почива през 1979 г. Дъщерята Нушка Петкова е за­вършила химия в Москва, доктор на техническите науки, работила над 30 години в Тбилиси, Грузия, а след това в „Арсенал“ АД.

Мария Тенева Радева почина през 3 август 2017 година в Казанлък.

Използвани са биографични данни, предоставени от дъщеря ѝ Нушка Пет­кова.

Стефан Саранеделчев

ЗАРАТА ви запознава с книгата на Стефан Саранеделчев 164 КАЗАНЛЪШКИ УЧИТЕЛИ ОТ 50-ТЕ И 60-ТЕ ГОДИНИ НА ХХ ВЕК.

Стефан Саранеделчев е казанлъчанин, дългогодишен магистрат, чийто трудов стаж (поне по-голямата му част)  преминава в Стара Загора.

Красимира Янкова