Стефан Саранеделчев: Казанлъшките учители – Деньо Карагьозов

ДЕНьО КАРАГьОЗОВ

Деньо Стефанов Карагьозов е роден на 31 юли 1919 г. в тогавашното село Мъглиж, Казанлъшка околия. Начално и прогимназиално образова­ние завършва в Мъглиж, а средно в казанлъшката смесена реална гимна­зия през 1938 г.

По време на учението си в Казанлък взима уроци по ци­гулка и пиано. След двегодишна редовна военна служба става студент от 1940 г. до 1943 г. в Учителския институт в Пловдив с основна специал­ност история и допълнителна – музика. Напредва с усвояване свиренето на цигулка и пиано.

С музика са свързани първите му учителски години в Прогимназия „Добри Ганчев Кехайов“, преименувана по-късно на „То­дор Юлиев“, където преподава на част от паралелките пеене и създава хор на училището. Желанието му е преди всичко да преподава история и то е осъществено през 1951 г., когато тогавашният директор на Техни­кума по механотехника и електротехника Иван Симеонов го поканва на овакантеното място за учител по история. В техникума преподава две години – до 1953 г. Тогава със съдействието на директорката на Първа (мъжката) гимназия „Н. Вапцаров“ Таня Павлова е назначен в това учи­лище за учител по история, а малко след това и за заместник-директор, включително на правоприемника на мъжката гимназия – Първо средно училище, а от лятото на 1960 г. на Първа политехническа гимназия. По строгост и суровост не отстъпваше на директорката.

Стефан Саранеделчев: Казанлъшките учители – ТАНЯ ПАВЛОВА

Имаше и много рес­пектиращ външен вид – яко телосложение, ръст над средния, мъжествено лице, което рядко някой можеше да види усмихнато. Учениците-калпа­зани отдалеч го заобикаляха и предпочитаха да не попадат в полезре­нието му. Предвижваше се от дома си на тогавашната ул. „Цв. Радойнов“ (сега ул. „Орешака“) до училището и обратно с велосипед и макар бавно, така яко натискаше педалите, че учениците, край които преминаваше имаха усещането, че всеки момент може да скъса веригата.

Когато Павлова се пенсионира през 1969 г., Карагьозов зае директор­ското място. Оставен е да работи като директор две години след навърш­ване на пенсионна възраст – до завършване строителството на новата сграда на училището в Ж.К. „Западно разширение“, сега квартал „Васил Левски“. Едва след пребазиране на гимназията в новата сграда се пен­сионира.

С указ на Държавния съвет през 1979 г. е удостоен със звание „Зас­лужил учител“.

Съпруга на Деньо Карагьозов е Мария Иванова. Имат две дъщери: Кичка и Галина.

Деньо Карагьозов почина на 8 януари 1993 г.

При написването са използвани и биографични данни, съобщени от дъщерята и зет му Галина и Нено Влайкови.

Стефан Саранеделчев

Стефан Саранеделчев

ЗАРАТА ви запознава с книгата на Стефан Саранеделчев 164 КАЗАНЛЪШКИ УЧИТЕЛИ ОТ 50-ТЕ И 60-ТЕ ГОДИНИ НА ХХ ВЕК

Стефан Саранеделчев е казанлъчанин, дългогодишен магистрат, чийто трудов стаж (поне по-голямата му част)  преминава в Стара Загора.

Красимира Янкова