Стара Загора

Стефан Саранеделчев: Казанлъшките учители – АНАСТАСИЯ ГАЛОВА

ЗАРАТА ви запознава с книгата на Стефан Саранеделчев 164 КАЗАНЛЪШКИ УЧИТЕЛИ ОТ 50-ТЕ И 60-ТЕ ГОДИНИ НА ХХ ВЕК

АНАСТАСИЯ ГАЛОВА

Тя е родена през 1931 г. в с. Габарево, Казан­лъшко. Завършва висше образование по физика в Софийския университет „Св. Климент Охрид­ски“

през 1953 г., а като учител по физика в Тех­никума по механотехника и електротехника (ТМТЕ) – Казанлък постъпва през 1956 г. и ра­боти там до пенсионирането си през 1986 г. През този период тя е основният преподавател по фи­зика в това училище. Изключение имаше по време на нейните отпуски поради бременност и майчинство. Има двама сина – Галин и Слави, и една дъщеря – Недка.

Стефан Саранеделчев: казанлъшките учители – АНДРЕЙ КОРУМЛИЕВ

Всеобщо е мнението на нейните ученици, че тя е една от най-строгите учители по време на тяхното обучение в ТМТЕ. Дори и дългогодишният директор на учили­щето инж. Христо Гъдев признава: „Много съвестна и отдадена на про­фесията си учителка. Много взискателна, като даже някой път попрех­върляше необходимото. Тя дори искаше от учениците протоколи на ла­бораторните опити. Викам ѝ: „Вие, все едно на студенти в МЕИ препода­вате.““

Нейният бивш ученик от IV-в курс випуск 1966 г. Ганчо Донев в раз­говор с мен на 8 юни 2019 г. сподели: „Беше ни курсов (класен – б. а.) ръководител четири години. Беше много строга, но на никого не правеше „мръсно“, да го унижи. Срещнах я преди десетина дни на казанлъшкия женски пазар. Върви жива и здрава. Позна ме по гласа и се зарадва.“

Друг неин бивш ученик от същата паралелка добави: „Бeше много свидлива на бележките. Повече четворки и най-много петица да пише. Моето мнение е, с бележките няма да накараш учениците повече да знаят. Но тя иначе беше човечна. Много ни защитаваше.“

Анастасия Галова бе много активна и в извънучилищната работа с учениците. Според данни в изданието „60 години Техникум „Цв. Радой­нов“, изд. 1986 г., тя е един от научните ръководители на ученика Румен Минев, който с реферата си по направление „Интеркосмос“ и изработ­ване модел на „Междупланетен кораб“ завоюва първо място в страната по линията на ТНТМ. Друга разработка – „Електронен термометър“ също с ръководител Анастасия Галова е една от водещите на окръжната из­ложба на ТНТМ през 1985 г. Анастасия Галова заедно с учителя инж. К. Койчев са учителите, които още през 1984 г. изнасят първите уроци с използване на компютър. В днешно време (2020 г.), когато използването на компютрите навлезе във всички сфери на живота вероятно това из­глежда много незначително. Но трябва да се има предвид, че в онези го­дини много рядко имаше възможност да се използват компютри. ТМТЕ – Казанлък бе едно от първите училища не само в Старозагорски окръг, а и в страната, които имаха възможност да се снабдят за своята учебна дей­ност с десет компютри и Галова бе от учителите, които първа усвои пре­подаване с тях.

Стефан Саранеделчев

Стефан Саранеделчев е казанлъчанин, дългогодишен магистрат, чийто трудов стаж (поне по-голямата му част)  преминава в Стара Загора.

Красимира Янкова