Стара Загора

Стефан Саранеделчев: Казанлъшките учители – ВИОЛЕТА НИКОЛОВА (ЖЕКОВА)

ЗАРАТА ви запознава с книгата на Стефан Саранеделчев 164 КАЗАНЛЪШКИ УЧИТЕЛИ ОТ 50-ТЕ И 60-ТЕ ГОДИНИ НА ХХ ВЕК 

ВИОЛЕТА ДИМИТРОВА НИКОЛОВА

(по баща ЖЕКОВА )

Родената на 20 декември 1931 г. в Казанлък Виолета Димитрова Жекова завършва средно образование през 1949 г. в Девическата гимназия – Казанлък, а през 1954-та – руска филология в Софийския университет „Св. Климент Охрид­ски“. От 1954 до 1964 г. е учителка по руски език в Техникума по механотехника и електротехника (ТМТЕ) – Казанлък и е курсов (класен – б. а.) ръководител на паралелки от няколко випуска. От лятото на 1964 г. до 1970 г. работи като пре­водач от руски език в ОЗ „Фр. Енгелс“ (сега „Ар­сенал“ АД). През следващите 17 години отново е учителка по руски език в СПТУ по текстил – Казан­лък, от които 16 години е заместник-директор по учебната част на учи­лището. Пенсионира се през 1987 г.

Стефан Саранеделчев: Казанлъшките учители – АНАСТАСИЯ ГАЛОВА

През 1958 г. сключва брак с Петко Георгиев Николов и приема него­вата фамилия. Съпругът £ е завършил ВВМУ „Н. Вапцаров“ – Варна, но не е работил като офицер, а след това завършва електроинженерство във ВМЕИ – София (сега Технически университет) и работи като научен сът­рудник в ОЗ „Фр. Енгелс“ и Научно-изследователския институт към за­водите.

Имат две деца: Димитър (1965 – 1998) и Мира (1959), която след за­вършване с отличие средното си образование в ЕСПУ „Н. Й. Вапцаров“, завършва ВИФ (сега Национална спортна академия „В. Левски“) – Со­фия.

Виолета Николова, или както бе известна в ТМТЕ като Виолета Же­кова, ми бе учителка по руски език през учебните 1962/1963 г. и 1963/1964 г. В съзнанието ми е останала със своето сериозно, отговорно отношение към задълженията си на учител. Беше взискателна, но никога не проявяваше извънредни изисквания, като някои други учители в съ­щото училище, които да водят до негативни последици за учениците.

Ученикът ѝ от 1955 – 1958 г. Димитър Георгиев в разговор с мен в края на октомври 2019 г. си спомня: „Бях приет в първи курс на техни­кума през 1955-а. Първият ни курсов ръководител бе Виолета Жекова, която само година преди това бе постъпила като учител. Много интели­гентна, културна жена, добра и справедлива учителка и всички ученици от курса ни са останали с прекрасни впечатления от нея. Когато в трети курс ни назначиха друг курсов ръководител много съжалявахме. До ден днешен много се уважаваме и когато и където да се срещнем, сърдечно се поздравяваме и говорим.“

В началото на ноември 2019 г. в дома на Виолета Николова проведох разговор с нея, част от който предавам по-долу:

Госпожо Николова, бихте ли разказали за някои интересни мо­менти от живота си до постъпването Ви като учител?

Баща ми Димитър Жеков е родом от Шумен, но целият му трудов стаж е в Казанлък. Завършил е Морското училище във Варна и идва да работи в Казанлък около 1925 г., когато индустриалците братя Стайнови решават да изградят дизелова електроцентрала в текстилната си фабрика и той става ръководител на тази централа. Жени се за варненка – Цве­тана. През 1931 г. се раждаме две сестри – Ружа през януари, а аз в края на годината. Семейството ни живееше в жилище северно от фабриката. Бях на 3–4 годинки, когато родителите ми се разведоха, майка ми се върна да живее във Варна, а нас децата ни изпратиха в Шумен, където изкарахме чудесно детство при баба и дядо – родителите на татко. Когато бях в първо отделение, а сестра ми – във второ, татко се ожени повторно за друга Цветана – казанлъчанка, начална учителка в Новенското учи­лище и нас ни прибраха в Казанлък, където учих началните отделения в Калпакчийското училище, после в Прогимназия „Д. Г. Кехайов“, а от 1945 до 1949 г. – в Девическата гимназия. Втората ми майка бе загубила съпруга си и дойде при нас с двете си деца – дъщеря и син от първия си брак и станахме семейство с четири деца. Бяхме много задружни, въп­реки безбройните несгоди, които търпяхме, защото баща ми преди 1944 г. бе дълго време интерниран в Еникьой, Ксантийско. Доведената ми сес­тра Петя Богданова завърши агрономство, а доведеният ми брат Борис Богданов, четири години по-голям от мен, завърши гимназия с пълно отличие, първенец на казанлъшката гимназия. Учителят по физика го увещаваше да следва физика, химикът – химия и т. н., но той избра да следва право и го завърши, но не е работил като юрист. По време на бом­бардировките бяхме евакуирани в с. Енина и се събрахме много младежи от евакуирани семейства. На тържества между младежите брат ми взе да се отпуска да пее. За първи път там го чухме да пее. И най-неочаквано певческото изкуство стана негова съдба. На някакво тържество на юрис­тите в София също пял. Там бил Петко Стайнов и попитал кое е това момче, с този глас. Казали му кой е и че е казанлъчанин. „Ах, щом е от Казанлък!…“ – възкликнал той и веднага го убедил да запише оперно пее­не в Музикалната консерватория. Беше тенор, солист в Софийската опера до 70-годишна възраст.

Интересно бе как ме разпределиха да работя в казанлъшкия техни­кум. Към края на последната година от следването се явяваме в коми­сията по разпределение. Питат ме къде предпочитам да отида. Отгова­рям, че искам в Казанлък, в гимназията. Те: „Няма места в Казанлък, но в Чирпан има. Той също е в Старозагорски окръг.“ Излизам от стаята и отпред чакат състудентите ми, за да влязат пред комисията и ме питат: „Виолета, къде отиваш?“ Аз: „В Чирпан.“ „Е, в Чирпан водата се не пие, съдържа негасена вар…“ – взеха да тананикат известната песничка. След седмица на Цветница поканих приятели за празника. На другия ден се успах и закъснях за лекция. Моите състуденти ме посрещнаха оживено и ми казват, че ме викат спешно в канцеларията на факултета. Там ме за­радваха, че учителката по руски език в казанлъшкия механотехникум Богданова се пенсионира и ме пращат на нейно място. И така през есента на 1954 г. започнах учителството си.

Кои учители от ученичеството Ви са оставили трайни впечатления у Вас?

Началната ми учителка бе Димитрова. По същото време в Калпак­чийското училище начална учителка бе Иванка Котева, която пееше в оперетата. Там пееше и баща ми. В прогимназията с много добри впечат­ления съм от Деньо Карагьозов, който ми бе учител по пеене и бе създал и ръководеше хор на училището. В гимназията учители, които са оста­вили в мен добри спомени са г-жа Дякова – по химия, Иван Широв – по музика, г-жа Манова – по история. Помня и току-що постъпилите учи­тели Арсова и Стоян Коскин.

А как Ви посрещна колективът от учители в ТМТЕ. Какви впечат­ления имате от колегите си?

Когато постъпих, директор на училището бе инж. Дмитрий Пидсан. Той бе емигрант белогвардеец. Говореше български с акцент. Много ин­телигентен, умен, възпитан човек. След две години директор стана Иван Цанев, но той не бе на нивото на Пидсан и от него нямам добри впечат­ления. С мен първите години учител по руски език бе Евгени Аршинов, също емигрант белогвардеец. Той не знаеше така добре български като Пидсан. Уважавахме се взаимно. Благодарна съм му, че прояви голяма съпричаствност и благородство, защото след като родих първото си дете той пое всички часове по руски език във вечерното обучение. Преди това всеки от нас преподаваше по равен брой часове и в дневното, и във ве­черното обучение. В техникума имаше много способни и интелигентни учители. Например инж. В. Василев, инж. Г. Матов, инж. К. Цанев, инж. Сл. Митов, инж. Ил. Шарков. Неразделни приятелки ми бяха Делка Мар­гаритова, която е съученичка на сестра ми, Анастасия Галова. Не мога да изброя всички…

Поддържате ли приятелство с предишните си колеги учители?

Да, и досега сме много близки. А с няколко учителки от текстил­ното училище всяка седмица се събираме в едно кафене с голяма радост.

Г-жо Николова, благодаря Ви за този разговор и пожелавам още много години да бъдете в добро здраве и да не прекъсват срещите с коле­гите Ви.

Стефан Саранеделчев

Стефан Саранеделчев е казанлъчанин, дългогодишен магистрат, чийто трудов стаж (поне по-голямата му част)  преминава в Стара Загора.

 

 

Красимира Янкова