Вероятно се срамуваше от турската представка на фамилията, която бе на нейния мъж. Тя не се задържа повече от една година в ОУ „Хр. Смирненски“, но през 1960 г. се заселиха с мъжа си Васил (и дъщеря си Стоянка) в построена от тях къща, в квартала, където живеех.
Преди няколко години, при проучване историята на квартала проведох разговор с мъжа ѝ, който е бил счетоводителят на четвъртия и петия етап на така наречената ЖСК „Рабстройдом“. Когато стана въпрос за фамилното име на него и съпругата му, бай Васил заяви, че те винаги са били с фамилия Каравълкови. „Другарката Вълкова“, т. е. Мария Каравълкова добре се справи с преподаване на първите уроци по руския език. Все още помня наизуст няколко стихотворения на този език научени в пети клас, преди повече от 60 години.
При събиране на факти за тази учителка (юни 2020 г.) със съдействието на г-жа Теодора Бакалова – директор на ОУ „Кулата“ – Казанлък, и секретаря на същото училище установих, че Мария Иванова Каравълкова е била учител по география в ОУ „Кулата“ от учебната 1963/1964 г. до учебната 1979/1980 г. (вкл.), след което се е пенсионирала.
ЗАРАТА ви запознава с книгата на Стефан Саранеделчев 164 КАЗАНЛЪШКИ УЧИТЕЛИ ОТ 50-ТЕ И 60-ТЕ ГОДИНИ НА ХХ ВЕК.