Президентът Румен Радев остава политика с най-високо одобрение сред българите, показват резултатите от проучване на Галъп Интернешънъл, проведено сред 805 пълнолетни българи, между 29 април и 6 май 2022 г..
То е реализирано чрез пряко интервю „лице в лице“ с таблети сред двустепенна извадка на случаен принцип, представителна за пълнолетното население на страната. Изследването е независимо.
Цели 46,4% са заявили, че вярват на президента. Веднага зад Радев се нарежда бившият служебен премиер и бивш министър на отбраната от кабинета „Петков“ Стефан Янев (29,6% одобрение), който изпреварва самият настоящ премиер Кирил Петков, който събира 28,9% подкрепа.
Нататък следват Асен Василев (25,2%), Бойко Борисов (13,9%), Слави Трифонов (12,5%), Корнелия Нинова (12,3%), Костадин Костадинов (11,1%), Христо Иванов (9,1%), Мустафа Карадайъ (8,5%), Никола Минчев (7,9%), Атанас Атанасов (5,3%).
|
По традиция у нас голямата част от дяловете до сто са недоверие, а също и известни дялове колебание и незапознатост.
Радев е и единствената фигура с положителен рейтинг, т.е. доверието е повече от недоверието. Никола Минчев пък още не е в достатъчна степен познат на българите и данните за него тепърва ще показват каква е реалната оценка, отчитат от „Галъп“.
От там посочват, че общата ерозия на доверието в политическия елит, породена и от задълбочаващата се поляризация, като че ли създава предизвикателство за доверието в повечето политически фигури.
Традиционният стартов кредит на доверие на правителството също традиционно свършва. Идните месеци ще докажат дали става дума за стремителен спад или за обичайната ерозия, посочват социолозите.
Пред перспективата оставка обаче общественото мнение е по-скоро неохотно. Още по-неохотно остава то, когато се постави въпросът за нови избори. Към началото на май доверието в правителството е 26%, а недоверието 62,4%.
Оставка обаче искат 35%, а други 41,1% не искат. Останалите се колебаят.
Новите избори пък продължават да отблъскват. 24,3% ги искат, но 44,1% не искат. Очевидно, ниското доверие в правителствата у нас застига и този кабинет, но липсата на оформила се алтернатива, както и нежеланието на обществото към външните опасности да се добавят и вътрешни трусове, го запазва от още по-сериозни изпитания, отчитат социолозите.
Изследването е независимо и финансирано от „Галъп интернешънъл“. Вълната на интервюиране е сред 805 пълнолетни българи, между 29 април и 6 май 2022 г. – чрез пряко интервю „лице в лице“ с таблети сред двустепенна извадка на случаен принцип, представителна за пълнолетното население на страната. Възможно отклонение: ±3.5% при 50%-ови дялове. 1% от цялата извадка е приблизително равен на 54 хил. пълнолетни българи.