Стойчо Кацаров по време на изслушването в парламента. Снимка: БГНЕС |
Още в началото на пандемията са допуснати няколко основни грешки в процеса по организация на ваксинацията на населението, в подготовката на лечебните заведения за посрещане на COVID вълна. На практика те са довели до „жертване“ на възрастните и хронично болните пациенти с пряк резултат от над 10 000 жертви. Това каза министърът на здравеопазването Стойчо Кацаров по време на изслушването му в парламента относно готовността на страната за нова вълна на пандемията от COVID-19 през есента и хода на ваксинационната кампания.
Първата голяма грешка, която министърът посочи, е че предишното правителство „Борисов 3“ е дало приоритет на договарянето на ваксината на AstraZeneca, което е оставило нашата страна с много малки количества заради забавянето на препарата на AstraZeneca. Чак до юни е имало проблеми с логистиката за личните лекари, а междувременно още от февруари е спряло спазването на фазите от плана, обявен от Костадин Ангелов.
Правилното е да се заложи на всички препарати, а не на най-евтиното, коментира Кацаров по отношение на пропуските в началото.
Втората грешка е, че не е бил даден приоритет за ваксинация на възрастните, а са били поставени в едва четвърта фаза след много други категории, което е голяма грешка, защото смъртността при възрастните е най-голяма. Всички страни освен България са дали приоритет на имунизацията на възрастните хора, тази грешка коства около 10 хил смъртни случая. Ако бяха дали приоритет на тази група от населението у нас, вероятно част от тях щяха да бъдат спасени, заяви Стойчо Кацаров.
Следващата грешка е недобрата логистика на ваксините, посочи още той. И допълни, че на практика България жертва възрастното население. Изцяло беше изоставен процесът да се защитят възрастните хора и тези с тежки хронични заболявания, което се промени от май насам с новата заповед на служебното правителство.
Стойчо Кацаров опроверга твърдения в публичното пространство за забавяне на ваксинацията в рамките на служебното правителство. Факт е, че има забавяне на ваксинационния процес, но е факт е и че такова има в цяла Европа и в САЩ.
Кацаров отбеляза, че на никого не е било забранено да се ваксинира, просто възрастните хора вече са с приоритет при личните лекари след направената от него промяна в плана. Затова и от 10 май насам получилите поне една доза граждани на над 60 години са приблизително толкова, колкото и от началото на ваксинацията до встъпването на служебното правителство, обясни той.
В България обаче има и специфични причини за забавената ваксинация посочи министърът и коментира липсата на добра разяснителна кампания в началото, което създаде празнина и позволи разпространение на негативни нагласи за ваксините. Веднъж създадени тези нагласи, става много трудно да бъдат преодолявани, посочи Кацаров. В същото време посланията няма как да бъдат еднакви у нас, както по света, защото манталитетът е различен. Той призова всички в общ глас да решат този национален въпрос, защото това е въпрос на всички отговорни за грижата за населението.
Здравният министър акцентира и върху изготвения национален план за посрещане на нова пандемична вълна.
Направихме оценка на ситуацията, на рисковете, на ресурсите и изработихме този план с мисъл за развитие на пандемията. Въведени са четири зони според броя на заболелите. На базата на това разделение е разчетена дейността на здравната система и заемането на легла в отделните болници, посочи той. И отчете като грешка настаняването на пациенти по всички болници, което е довело да разрастване на пандемията, а не на нейното ограничаване. Разработен е и единен модел за поведение при лечение на коронавирус. Пусната е поръчка за лекарства, които бяха в дефицит при предишното управление – хепарини, ремдесивир. Стартирана е и процедура за финансово подпомагане, ремонт и оборудване на ковид отделенията в цялата страна – 128 болници ще получат средства по тази линия, изброи Кацаров.
Планът залага предвидимост и за гражданите, и за бизнеса, така че министерствата да задействат автоматично схеми за подпомагане, обясни министърът.
Двата основни риска за следващата пандемична вълна са свързани с ваксинацията, защото ниският процент увеличава риска от лоши резултати. Ако процесът не се ускори, няма да имаме добра основа при навлизането в новата вълна. Вторият риск е за лошо управление на кризата, което беше и през последната година и половина. Трето е изключително лошото състояние на здравната система, която е тежко дебалансирана, лошо организирана, зле финансирана.
Ковид пандемията е основание да се бърза за реформите, защото и най-добрият план за ваксинация да имаме, когато системата не е реформирана, няма да се справим по най-добрия начин, заключи здравният министър Стойчо Кацаров.
От ИТН критикуваха, че планът не е добър и че ваксинирани вече хора са с положителни тестове.
Кацаров отговори, че планът е добър, но не може да направи всички щастливи. Ваксината не препятства на сто процента, а и има много неваксинирани. Изводът е, че ако не предпазва на сто процента, то намалява смъртността и дори и затова си струва да бъдат ваксинирани хората, посочи той.
Има риск за унищожаване на 22 хиляди ваксини на AstraZeneca поради изтичащ срок на годност в края на юли, посочи още Кацаров. Той добави, че за други видове ваксини в момента няма такъв риск, но при всички положения се налага част от ваксините да бъдат дарени или продадени на трети страни.
По отношение на доставките, които България все още не е получила, е задействана процедура по „предварително разпределение“. Министърът обясни, че това ще позволи на следващото правителство да не бъде изправено пред необходимостта от унищожаване на ваксините, което по думите му е най-лошият вариант.
Кацаров за пореден път заяви, че е привърженик на тезата, че ваксината трябва да е доброволна. Да се опитаме да говорим разумно и с убеждаване, че с ваксинацията всеки помага на себе си и на близките си. Въвеждането на задължителна ваксинация в някои страни има своите основания, но това може да е решение на следващо управление, каза министърът в служебното правителство.
Средствата за нова ковид вълна няма да бъдат осигурени без актуализация на бюджета. Разчетени са средства, които биха били необходими в най-тежката част на бъдеща криза само за здравната система, но към тях трябва да се добавят пари и за подпомагане на спрени стопански дейности, за социални дейности, пари за хората на първа линия и други. Така че сумата от 500 милиона лева покрива само потребността на здравната система, обясни министърът.
Можем да си спестим тези разходи, ако убедим всички в необходимостта от ваксинацията. По-евтино за държавата и за обществото ще е ако хората се ваксинират. Разходите ще са несравнимо по-малко, каза здравният министър.
Информационна кампания не е достатъчна, вижда се от резултатите досега. СЗО се съгласи и финансово да ни помогне, ще стартират и други стимули чрез мобилните оператори, но усилията трябва да продължат към всяка целева група, категоричен е Кацаров.
В Краснодарския край в Русия е обявено регионално извънредно положение заради разлива на мазут в…
Те свалиха половинвековния режим на Башар Асад преди две седмици. Това предизвика радост и празненства…