Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group |
Затваряне може да се случи, ако сегашните мерки не дадат очакваните резултати. Това обяви снощи здравният министър д-р Стойчо Кацаров в ефира на Bulgaria ON AIR.
„Колкото по-добре ги спазваме, толкова по-кратки ще бъдат тези мерки. Ако не спазваме мерките и не сме отговорни, това може да доведе до затягането им. Поставили сме си като цел до 7-10 дни от влизането им в сила да направим оценка на ситуацията. Ако тя продължава да се влошава, нямаме колебание да приложим много по-строги мерки. Няма да оставим лекарите и сестрите да изнемогват“, категоричен бе Кацаров.
По думите му мерките са взети на базата на епидемичния риск и са научно обосновани. Целта ни е да намалим темпа, с който хората постъпват в интензивните отделения. „Рискуваме да стигнем до трудности с хоспитализация и лечение. Тази грешка няма да се повтори“, каза министърът.
Той добави, че половината изпратени становища са били свързани с обезщетенията и компенсациите на засегнатите лица.
„Такива компенсации трябва да бъдат изплатени. Ако сме спрели работата на една дискотека, проблемът не е в това, че младите хора няма да може да се забавляват 2 седмици. В тези заведения има хора, които си изкарват прехраната. Те трябва да бъдат обезщетени напълно, правителството има готовност за такова нещо. Ще изпратя становищата до министрите на финансите и икономиката, за да бъдат обезщетени тези хора за това, че не могат да работят“, увери д-р Кацаров. Той очаква след актуализацията на бюджета да се намерят пари, за да бъдат компенсирани засегнатите от мерките хора.
„Нещата са в ръцете на двамата министри и Народното събрание“, отбеляза здравният министър.
„Ако бяхме използвали лятото да се ваксинираме, сега нямаше да се налага да правим никакви ограничения, дори броят на заразените да е голям. Ваксинираните може да се заразят. Ваксината не предпазва 100% от заразяване, но предпазва почти 100% от смърт и тежки случаи. Ако не се бяхме поддали на цялостната лоша организация на ваксинацията и на слуховете, сега нямаше да се налага да правим затваряния. Не е късно и сега да се ваксинираме“, призова Кацаров.
Тази сутрин в ефира на bTV здравният министър коментира и новата методика за определяне на заплащането на първа линия, като по думите му тя е по-справедлива.
„Методиката е възприета и подписана от Българския лекарски съюз и НЗОК. При изготвянето й са допуснати някои неясноти и пропуски, които доведоха до напрежение в отделни болници, но ще се направят корекции“, каза Кацаров. „Преди всеки досег до COVID-19 е бил таксуван с 1000 лв. Ако сте лекар, който работи цял месец в отделение с болни от коронавирус, взимате също толкова като лекарят консултант от друго отделение, консултирал един пациент“, даде пример Кацаров.
Малко по-късно заместник-министърът на здравеопазването Димитър Петров коментира новите мерки в ефира на БНТ. По думите му практически нищо няма да се промени за заведенията, които работят до 23 ч. Новите мерки засягат главно нощните клубове.
„Този въпрос отдавна се поставя – дали вирусът се държи по един начин преди 23 ч. и след 23 ч. Не, не се държи, но хората се държат по различен начин след 23 ч.“, обясни Петров. Заместник-министърът поясни, че в момента възприемаме възможно най-леките мерки. Основните цели са две – да не се претоварят болниците и да бъде предпазена най-уязвимата част от обществото.
„В момента ниското ниво на ваксинация при нас се отразява като висока смъртност. Ние нямаме чак такова ниво на заболеваемост, но имаме доста по-висока смъртност от тази в Западна Европа“, каза зам.-министърът.
Той добави, че ако трябва, ще бъде прецизирана заповедта, защото никой текст не е съвършен. „В самата заповед има, че ресорните министерства по отношение на техните структури, ще имат право да издават указания съгласно с министерството“, уточни зам.-министърът на здравеопазването.