Столичната община (СО) трябва да спре да бездейства по отношение на замърсяването на въздуха и да предприеме редица конкретни мерки за неговото ограничаване. Това реши Софийският градски съд (СГС) по делото, заведено от граждани и неправителствени организации за липсата на адекватна реакция на общината по темата в периода между 2015 и 2017 г.
Според решението по казуса до една година след влизането му в сила местната власт в София трябва да ограничи превишените норми на фини прахови частици (ФПЧ10) най-много до 35 дни годишно. За тази цел съдът указва на СО да предприеме следните мерки:
„Столична община следва да използва резултатите от анализа при изготвянето на нов/ респективно изменението на съществуващия Общ устройствен план, така че да се осигури подходящ микроклимат, който да гарантира движение на въздушните маси и внасяне на чисти въздушни маси“, аргументира се съдът.
От решението му става ясно още, че след изтичането на предишната програма за качеството на въздуха през 2014 г., общината не е приела нова в продължение на повече от две години. Оказва се обаче, че едва през 2019 г. СО е предприела конкретни мерки, като включване на основния замърсител в програмата – ФПЧ2.
Петлите са не само символ на утрото, но и интересни същества със специфични характеристики и…