Модернизацията на Българската армия е законодателно осигурена до края на годината и по-нататък – с тези думи служебният министър на отбраната Атанас Запрянов коментира в началото на август решенията на парламента да ратифицира международен договор за придобиване на боеприпаси за машини „Страйкър“ и приемането на инвестиционен разход по проект за придобиване на зенитно-ракетни комплекси.
Самолетите ще вървят безпрепятствено, бойните машини на пехотата и корабите също, и новото – системата на противоракетна отбрана, каза Запрянов. Оттук насетне трябва да работим активно и да приведем в изпълнение тези решения, добави тогава министърът.
Ако говорим от военна гледна точка, по-мащабно решение в близките години не е взимано, заяви тогава и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. С решението на Народното събрание ни се дава възможност за модернизиране на системите за противовъздушна отбрана (ПВО) на страната. Започвайки от системи със среден обсег на действие и до 2031 г. с фиксирани цени да придобием шест комплекса със среден обсег и един с голям обсег. Такава комплексна система и такова насищане със средства за ПВО България не е имала в близките години, обясни адмирал Ефтимов.
Програмно споразумение за съвместната покупка на зенитно-ракетни комплекси IRIS-T подписаха в началото на септември министрите на отбраната на България Атанас Запрянов и на Германия Борис Писториус. Месец по-късно Министерството на отбраната съобщи, че започва процес по замяна на системите за противовъздушна отбрана на Българската армия.
В началото на август Народното събрание ратифицира Международен договор „Придобиване на боеприпаси за машини „Страйкър“. Договорът предвижда придобиване на боеприпаси от различен тип и калибър. Съгласно клаузите на договора е предвидено доставката на боеприпасите да се синхронизира с доставката на машините „Страйкър“ и ще се извърши при следния график: начало на доставките – второто тримесечие на 2025 г., – край на доставките – трето тримесечие на 2028 г.
България трябва да получи 198 бойни, разузнавателни и командно-щабни машини, специални машини за ядрено, химическо и биологично разузнаване, за медицинска евакуация, за инженерно осигуряване, транспортни и евакуационни машини. Срокът за производство и доставка на машините е около 36 месеца от възлагането на договора за производство от страна на Сухопътните войски на САЩ. Началото на доставките е предвидено за третото тримесечие на 2025 г., а краят им – за първото тримесечие на 2028 г. Основното количество от бойни и спомагателни машини ще бъде доставено през 2026 г. и 2027 г., с темп на доставките – 10 машини на месец.
Извършена е модернизацията на 44 танкове Т-72 и три машини за командване и управление МТ-Л, съобщи Министерството на отбраната в своя отчет през септември.
В отчета се посочва, че е запазено ускореното темпо на превъоръжаване и модернизация. Със свое решение Народното събрание прие „Програма за инвестиции в отбраната до 2032 г.“. Работата беше фокусирана върху придобиването на два многофункционални модулни патрулни кораба и на въоръжение и оборудване за тях; брегови противокорабни ракетни комплекси; зенитно-ракетни комплекси със среден/голям обсег на действие; машини за повишаване на мобилността и защита на личния състав от Силите за специални операции; самолети F-16 Block 70; бойни машини „Страйкър“; минни ловци за Военноморските сили.
С усилени темпове продължи цялостната модернизация на Трета авиационна база. Реконструкцията на основната писта беше успешно завършена и самолетите МиГ-29 бяха пребазирани обратно, като възобновиха изпълнението на задачи по Air Policing и подготовка на летателния състав, отчетоха още от военното министерство.
Човешкият капитал, хората са най-важни за отбраната на държавата, отбеляза неведнъж военният министър Атанас Запрянов през годината.
От 1 януари 2025 г. базата за определяне размера на основното месечно възнаграждение за най-ниската длъжност ще се определя всяка година въз основа на средната работна заплата за страната за второто тримесечие на предходната година, реши парламентът по-рано тази година. Основното месечно възнаграждение се увеличава с коефициент спрямо базата – за офицери не по-малко от 1,2, а за офицерски кандидати, сержанти и войници – не по-малко от 1,0. Най-ниското основно месечно възнаграждение на военнослужещите от 1 януари 2025 г. ще бъде от 2300 лв. до 2370 лв. , посочи Запрянов по-рано тази година.
Парламентът обаче все още не е приел бюджета за 2025 г.
Борим се в новия бюджет за отбраната, независимо от споровете около него, възнагражденията на военнослужещите да бъдат увеличени по достойнство така, както е заложено в промените в Закона за отбраната и Въоръжените сили, заяви Запрянов на 18 декември по време на традиционната видеоконферентна връзка с националните командири на българските военни контингенти в Босна и Херцеговина, Косово и Ирак.
Уверявам, че това, което беше решено в предния парламент по отношение на доходите на военнослужещите, ще се случи, заяви и адмирал Емил Ефтимов.
В началото на ноември Ефтимов заяви, че решението за повишаване на заплатите на военнослужещите започна да дава своя ефект и се усеща на последните конкурси, които се провеждат за набиране на военнослужещи./БТА, Николай Трифонов
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Косата е важна част от външния вид и самочувствието на всеки човек. Поддържането ѝ здрава…
Берое Стара Загора прекъсна серията си от три поражения с домакински успех над Шумен…