Снимка: Bloomberg LP |
Естония, страна без нито една петролна рафинерия, увеличава доставките си на горива за Саудитска Арабия.
Балтийската страна ще достави повече горива за най-големия износител на суров петрол през юни от когато и да е било през последните няколко години, съобщава Bloomberg.
В действителност количествата по всяка вероятност са от Русия, посочва Иман Насери, управляващ директор за Близкия изток на консултантската филма FGE. Естония е получила доставка от нафта от русия чрез жп доставка, посочи той.
Доставките за Саудитска Арабия достигат най-високото си равнище този месец от 2018 г. насам.
Естония е внесла 8 млн. барела нафта през първите пет месеца на 2022 г., от които по-голяма част е дошла от Русия и след това е реекспортирана, казва Насери.
Вносът на горива от Русия е позволен в рамките на европейското законодателство до декември, припомня Мари Аликма, която отговоря за международните икономически въпроси в естонското министерство на икономиката. От ведомството обаче не са коментирали доставките за Саудитска Арабия или дали те идват от Русия.
Саудитска Арабия ще получи три пратки гориво от Естония за май и юни спрямо само по една през всяка от предходните близо две години, показват данни на аналитичната компания Vortexa, обобщени от Bloomberg и потвърдени с пристанищна информация.
От саудитската петролна компания Aramco и министерството на енергетиката също не са отговорили на запитване за коментар.
Русия се нуждае от нови пазари за своя петрол и горива, след като европейските купувачи се отдръпнаха заради санкциите заради инвазията в Украйна.
Саудитска Арабия, от своя страна, може да използва внесените горива за генериране на електроенергия, като така ще може да освободи суровия си петрол за износ.
Доставките от Естония са малки в контекста на международния петролен пазар, но подчертават тесните връзки между Москва и Рияд. Двете страни са начело на широкия алианс ОПЕК+ на страните износителки.
Американският президент Джо Байдън ще посети Саудитска Арабия следващия месец на фона на продължаващия ръст на петролните цени, които допълнително разпалват опасенията от инфлация и рискове за световната икономика.