Categories: Скучно ми е

Страховита птица “динозавър” е застрашена от изчезване

Страховитата птица “динозавър”, както е известен южният казуар, е застрашен от изчечване от тропическите гори в Северна Австралия. Птицата има крака с извити нокти, достойни за велосираптор, пронизващи очи и неоново синя шия.

Южният казуар е страховита птица от тропическите гори на Северна Австралия, но само с няколко хиляди останали екземпляра в дивата природата видът е застрашен от изчезване, предаде АФП.

Питър Роулс, председател на местна австралийска група, която защитава застрашените птици описа казуар като “съвременен динозавър”. Той допълва, че ако човек случайно срещне птицата, е най-добре да му се възхищава отдалеч.

Казуарите са с човешки ръст и 10-сантиметрови остри нокти, а теглото им достига до 75 килограма. Защитавайки яростно територията си, страховитите пернати съскат и ръмжат, когато усетят заплаха. „Когато за първи път ги погледнете очи в очи, това може да бъде смущаващо, защото те имат пронизващ поглед и гледат право към вас“, казва Роулс, признавайки, че пернатите създания изглеждат „малко свирепи“. 
     

Казуарите са нелетящи птици и се срещат само в Австралия, на остров Нова Гвинея и на някои тихоокеански острови. Австралийското правителство ги смята за застрашен вид и изчислява, че в дивата природа са останали около 4500 екземпляра. Те са един от „ключовите видове“, което означава, че играят съществена роля за поддържането на биоразнообразието и разпространението на семената на тропическата гора, пише още БТА.
   


Членовете на организацията за защита на птиците в Австралия работят за поставянето на знаци, които насърчават шофьорите да намалят скоростта, за препроектирането на пътищата с цел осигуряване на по-добра защита на естествените им местообитания и поддържат болница за ранени птици. Една от основните заплахи за казуарите са сблъсъците с автомобили, изсичането на естествените им местообитания, нападенията на кучета и климатичните промени.
       


През последните 300 години около сто вида от австралийската флора и фауна са изчезнали от планетата, по данни на WWF този процент вероятно ще се увеличи.

Австралийското правителство засега е включило в списъка около 2000 застрашени водове, но тенденцията е бройката им да се увеличава всяка година. Заплаха за тях остават климатичните промени, загубата на местообитания и инвазивните видове. 
     

Австралийското правителство е изготвило национален план за спасяване на тази емблематична птица, както прави и за много други видове, в сътрудничество с асоциации на коренното население и групи за опазване на природата.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

https://www.dnes.bg/

Arhiv