Categories: Бизнес

Страхът от по-агресивен Фед сред инвеститорите помрачи търговията на Wall Street

Снимка: Michael Nagle/Bloomberg

Щатските борсови индекси приключиха сесията с понижения, след като инвеститорите предприеха разпродажби, притеснени от последните данни за инфлацията във САЩ, които потвърждават сигналите на Федералния резерв за по-агресивно от първоначално планираното затягане на паричната политика, съобщава CNBC. 

Още по темата

Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average отчете спад от 526,37 пункта, или 1,47%, до ниво от 35 241,69 пункта.

Широкият измерител S&P 500 се понижи с 1,81% до 4504,06 пункта.

Технологичният показател Nasdaq Composite изтри 2,10%, или 304,73 пункта, понижавайки се до равнище от 14 185,64 пункта.

Във фокуса на пазарите бяха данните за инфлацията в САЩ за януари, която се ускорява до 7,5% на годишна база, показват данните на министерството на труда. Това е най-високото ниво на индекса на потребителските цени от февруари 1982 г. – връх, който бе очакван от пазара. В същото време покачването на цените надмина очакванията на анализаторите, анкетирани от Dow Jones, които бяха за увеличение в размер на 7,2 на сто.

Резултатът е сигнал за влошаващите се инфлационни перспективи, които затвърждават вероятността от значителни лихвени повишения от Фед през тази година.

„С поредния изненадващ скок на инфлацията през януари пазарите продължават да са загрижени за агресивните действия на Фед. Въпреки че нещата може да започнат да се подобряват оттук насетне, опасенията на пазара, свързани с потенциално прекомерно затягане на политиката на Фед, няма да изчезнат, докато не се появят ясни признаци, че инфлацията е овладяна“, коментира Бари Гилбърт, стратег в LPL Financial.

Движеният на акциите и индексите отразиха и коментарите на управителя на Фед в Сейнт Луис Джеймс Булард, който заяви пред Bloomberg, че подкрепя повишаване на основната лихва с 50 базисни пункта през март и иска да види покачване с още 100 базисни точки до юли.

Новините се отразиха неблагоприятни върху технологичните акции. Книжата на Microsoft, Apple и Alphabet поевтиняха с над 2%. Цената на акциите на Meta и Amazon се понижи съответно с около 2% и 1,6 на сто.

Акциите на технологичните компании, на тези за комуникации и на тези, продаващи стоки, които не са от първа необходимост, поевтиняват. Това е логично, защото всеки път, когато има ръст на доходността на облигациите, технологичните акции се разпродават“, посочва Ранди Фредерик от Charles Schwab.

Поевтиняха и акциите на автомобилни концерни. Цената на книжата на Tesla, Ford и General Motors се понижи съответно с 2,8%, 1,5% и 0,6 на сто.

Акциите на компаниите за финансови услуги Visa и MasterCard поевтиняха съответно с 2,2% и 2,1 на сто.

В същото време книжата на Disney поскъпнаха с над 3,2 на сто, след като лидерът в развлекателната индустрия обяви силен тримесечен финансов отчет. Общите приходи на компанията са нараснали с 34% до 21,82 млрд. долара през тримесечието, което завърши на 1 януари, над средната прогноза на анализаторите за 20,91 млрд. долара, според данни на Refinitiv. Като се изключат някои елементи, Disney е спечелила по 1,06 долара на акция, т.е. значително повече от очакваните от Wall Street 63 цента на акция.

На облигационните пазари доходността по 10-годишните и 30-годишните американски държавни ценни книжа нарасна съответно до 2,052% и 2,33 на сто.

Доларовият индекс записа ръст от 0,19% до 95,68 пункта.

На петролните пазари цената на международния бенчмарк Брент се понижи с 0,29% до 91,28 долара за барел, докато тази на американския лек суров петрол WTI се увеличи с 0,35% до 89,97 долара за барел.

Цената на златото се понижи с 0,1% до 1834,30 долара за тройунция.

https://www.investor.bg/

Arhiv