Кранове с височина над 20 м в южните граници на летището работят вече над 4 месеца, намирайки се в непосредствена близост до подхода на пистата и реално пречат на безопасното излитане и кацане, сигнализираха авиационни експерти.
Летището е традиционно предпочитано от парашутисти, фенове на полетите с леки и безмоторни самолети и е наследник на едно от първите военни летища в България.
След подновяването на дейността на летище Казанлък през 2016 г., на територията му работят компании, които се занимават със специализирани авиационни дейности, като същевременно летателната площадка и паркът към нея продължават да бъдат средище на любители на авиацията.
Вследствие на стартиралия след няколко годишно забавяне строеж, Летище Казанлък е било принудено през изминалия юли да излъчи т.нар. NOTAM (задължително авиационно известие за съществуваща опасност при изпълняване на полетите), като предварителна мярка по ограничаване на дейността му с цел безопасност.
Ситуацията поставя въпроса има ли издадено разрешение от Община Казанлък за такъв строеж в зоните на безопасност на летището, какво точно и след каква съгласувателна процедура?
Запознати със случая авиационни експерти информират, че вече са започнати проверки за установяване на нарушенията от компетентните институции.
Петлите са не само символ на утрото, но и интересни същества със специфични характеристики и…
Мравките са едни от най-успешните същества на нашата планета. Тяхната организация, издръжливост и социална структура…
Кокошките са едни от най-разпространените и полезни домашни животни в света. Те не само снасят…