Снимка БГНЕС, архив |
Строителният бранш трудно може да спази сроковете за изпълнение на различните планове за енергийна ефективност в срок до 2026 година заради забавените планове за възстановяване и устойчивост и прекъснати програми за декарбонизация на сградите.
Това предупреди пред БНР експертът Цвета Наньова. Тя отчете, че реално милиарди левове ще трябва да бъдат усвоявани за съкратени срокове, а забавянето е повече от три години.
„Ще стане страшно с изпълнението на всичките тези програми. Всичко се струпва и цялостното изпълнение на програмите по Плана за възстановяване и устойчивост ще трябва да бъде изпълнено в рамките на година и половина, максимум две. Има паралелно с това инвестиция над 1 млрд. лева за общински проекти, които са също със срок на изпълнение до 2026 година. Строителният сектор е изказвал големи притеснения за липсата на кадри, така че трудно ще влязат в необходимите срокове за изпълнение“.
Според Цвета Наньова липсата на постоянна инвестиционна програма за енергийно обновяване на сградния фонд ще задълбочава проблема:
„Има необходимост да има една постоянно действаща програма с постоянна подкрепа от публичния ресурс – това е фокусът, защото не е необходимо да ги убеждаваме хората. Те отдавна са разбрали, че най-евтината енергия е спестената енергия. Затова свидетелства и статистиката от последното преброяване – само за последните 10 години в България над 50 % от собствениците са сменили дограмата си с енергоефективна“.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase