По думите му реформата във висшето образование е била в ход, „но инфлацията създаде усещане, че е забуксувала“. Според него няма как да се реформира една система, ако е гневна и тревожна.
„Пледирам да изработим нов модел, за да решим проблема със заплащането на преподавателския труд и на второ място – да решим проблема с ежедневните нужди на образователния процес“, коментира ректорът на СУ.
„С Министерството на образованието ще намерим допирни точки. В края на годината получихме допълнителни средства, с които ще можем да решим някои от най-неотложните проблеми. Нашите сгради са доста стари, няколко от тях са паметници на културата с национално значение. Непрекъснато трябва да влагаме, за да създаваме приятелска среда“, каза доц. Вълчев в ефира на Bulgaria ON AIR.
На въпрос колко пари са необходими за реновираме, той отговори, че е нужно устойчиво финансиране поетапно в годините напред. По думите му предварителните отчети за обсерваторията са около 800 хил. лв.
„Получаваме безкрайно малко средства за капиталови разходи. Това е така, защото в областта на висшето образование капиталовите разходи не бяха добре калкулирани като бюджет. Ще полагаме всички усилия да търсим допълнителни средства за финансиране“, добави доц. Вълчев.
„Една от най-важните задачи е да успеем да решим тежките проблеми, свързани с материалните бази, някои от тях са пред катастрофа. Ще се опитаме в сравнително кратки срокове да въведем добра администрация“, коментира ректорът на СУ.
Гледайте целия разговор във видеото.
Петлите са не само символ на утрото, но и интересни същества със специфични характеристики и…