[ad id=“225664″]
При чисто съдебно минало най-често присъдата е условна, а само в по-редки случаи глоба, тъй като глобата е запазена за крадците под 400 злоти, които се разследват не за престъпление, а за административно нарушение. Съобщението на полската полиция, че българската гражданка, заловена да краде на летището „се е подложила на доброволно наказание“ и е платила глоба мина някак си между другото, тъй като и у нас има практика да наказват дребни крадци с плащане на троен или петорен размер на откраднатото, понякога дори без случаят да стигне до викане на полиция.
„Казусът с вашия дипломат е сериозно престъпление. В случая има престъпление по чл. 278 параграф 1 от полския наказателен кодекс, предвиждащ наказание лишаване от свобода от 3 месеца до 5 години. При маловажен случай извършителят подлежи на глоба, ограничаване или лишаване от свобода за срок от 1 години“, коментира анонимен източник от комисариата на полицията на летище „Фридерик Шопен“ във Варшава.
Справка в съдебната практика показва, че най-често поляците с чисто минало за първа кражба в магазин получават 2 или 3 месеца лишаване от свобода условно с 3 или 2 години изпитателен срок. На всяко едно лице, уличено в кражба се предлага възможността по чл. 278 параграф 1 от Наказателно-процесуалния кодекс на Полша. Така се е случило и с Елена Поптодорова на 27 февруари тази година когато към 15.30 е кацнала на летището във Варшава.
След като е минала символичната „граница“ с паспортен контрол и е установена самоличността й, бившият дипломат е била поканена дискретно за разговор с полицаите във връзка с предварително производство, по което заподозряна като крадец е била Поптодорова. Българката, според официалното съобщение на полската полиция е признала вината си и се е съгласила на споразумение, което се състои в предлагане или приемане на определено наказание.
[ad id=“218001″]
Налице са били условията за споразумение – извършителката е възстановила щетите, като е върнала откраднатата стока, а за престъплението, за което е обвинявана се предвижда наказание под 10 години затвор. „Не мога да коментирам конкретното наказание, за това може да се обърнете към прокуратурата“, отказа да влиза в подробности полицейският източник.
В столичната полиция били стреснати от необичайния интерес към случая на летището и още повече от изтичането на имената на извършителката и последвало затягане на дисциплината. „Питай за всичко друго, само не за българката, защото случаят се превърна в много неприятен“, така отпратил свой приятел съдебен репортер служител на пресслужбата на столичната комендатура на полицията.
Според полски репортери с опит в съдебната журналистика въпреки съобщението на варшавската полиция случаят може още да не е финализиран, защото въпреки, че няма съдебен процес минава на съдебно заседание в съда и обикновено това отнема между седмица и десет дни.
[ad id=“218548″]
„Кремът на Елена“ свършил. Имахме само една кутия от крема на „Герлен“, но е продадена, на територията на цялото летище има само на „Заминаващи“, но ако желаете можем да ви го поръчаме. Така обяснява момичето при касата на един от магазините на веригата „Аелия“, която има верига от безмитни магазини за козметики на полските летища. Точно от такъв магазин на 24 февруари тази година си тръгнала с кутия „Орхидея Империал“ на „Герлен“ и бившата ни посланичка в САЩ.
Източник: БЛИЦ