|
Честваме 138 години от Съединението на Княжество България с Източна Румелия. Само нещастията ли могат да ни обединят в днешно време?
„Трябва да разсъждаме какво разбираме под обединение и да не бъдем буквалисти. Трябва да го разбираме като едни съвместни усилия за постигане на възвишени и общополезни цели, които обслужват напредъка и прогреса. Не трябва да считаме, че всички трябва да мислим и действаме по един начин. Обединението и силата идват от сблъсъка на различни идеи, в това е смисълът и магията на съществуването“, заяви историкът Веселин Янчев в студиото на „България сутрин“.
Според езиковеда Павлина Върбанова трябва да ни обединява необходимостта да се направи нещо градивно.
„Колкото и политиците да следват различни свои цели и непримиримост трябва да направят нещо заедно и да продължат напред. Съвременните проявления за съединението – сглобката, не-коалицията – трудно намираме форми да се обединим“, заяви Върбанова.
По думите ѝ пред Bulgaria ON AIR понякога противопоставянето е по-силно отколкото на нас ни се иска.
„Желаем да видим по-голяма продуктивност от страна на депутатите. Сглобката е нещо просто, не е сложен механизъм за управление каквото е коалицията, но дали е достатъчно здрава, за да върши работа? Дефицитът на лидери се усеща, даваме си сметка, че в днешния разнопосочен свят това е страшно трудно“, добави езоковедът.
Тя е убедена, че 24 май трябва да е националният празник на България.
„Не бива да превръщаме този проблем в чисто политически и инструмент на политически борби“, призова историкът Веселин Янчев.