Съдия да разследва главния прокурор, а 13 членове на ВСС да го избират и освободждават, предлага Крум Зарков

Служебният правосъден министър Крум Зарков предлага при данни за престъпление главният прокурор и неговите заместници да бъдат разследвани от върховен съдия, избиран на случаен принцип.

Проектът, представен в петък, предвижда и сваляне на мнозинството за избор, временно отстраняване и освобождаване на главния прокурор. Сега това може да стане с гласовете на поне 17 членове на Висшия съдебен съвет (ВСС). Ако законопроектът бъде приет, ще са достатъчни и 13.

Предложението е редактиран вариант на подготвения от екипа на бившия министър Надежда Йорданова механизъм за разследване на главния прокурор. Корекции са направени заради препоръки в становището на Венецианската комисия, каза Зарков на пресконферецния.

През октомври Венецианската комисия към Съвета на Европа оцени положително пакета от законодателни промени, предложен от кабинета “Петков”, за механизъм за разследване на главния прокурор. Комисията обаче поиска от България още по-дълбока и цялостна съдебна реформа.

Предложението на екипа на служебния правосъден министър предвижда при данни за извършено престъпление главният прокурор или негов заместник да бъдат разследвани от съдия. Той ще бъде избиран на случаен принцип измежду дали съгласието си наказателни съдии от Върховния касационен съд (ВКС) и от съдии от окръжните и апелативните съдии с ранг съдия от ВКС, които през последните 7 години са работили като наказателни съдии. Избраният ще бъда назначаван за прокурор от Прокурорската колегия.

“Това е въпрос на чест, възможност за съдията да се докаже професионално и пред колегите, и пред обществото, колко те бива като професионалист и доколко удържаш на натиск, колко си независим и безпристрастен. Това би могло да бъде шанс за един колега съдия да докаже своя професионализъм”, каза зам.-министъра на прависъдието Емил Дечев, цитиран от БТА.

При развитие на разследването срещу ръководителят на държавното обвинение ще бъде избиран втори съдия, който ще бъде назначаван за заместник-главен прокурор. Чрез тази фигури се гарантира, че прокурорът, разследващ главния прокурор, няма да е напълно безконтролна фигура. Отказът, прекратяването или спирането на разследването ще подлежат на съдебен контрол.

Предложенията за законодателни промени са част от ангажиментите, поети от България по Плана за възстановяване, и трябва да бъдат приети до юни 2023 г.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036

Arhiv