Интернет потребителите трябва да поискат разрешение от автора на дадена снимка, преди да я публикуват, дори и снимката вече да е свободно достъпна другаде онлайн, реши Съдът на Европейския съюз.
„Публикуването в уебсайт на снимка, която е било свободно достъпна на друг уебсайт с разрешението на автора, изисква ново разрешение от този автор“, се посочва в изявление на съда, цитирано от „Политико“, пише dnevnik.bg
[ad id=“225664″]
Съдът трябваше да вземе решение по случай в Германия, в който ученик свалил и използвал за училищен проект снимка, която била достъпна на сайт за пътуване. Въпросната снимка по-късно била публикувана и на сайта на училището.
Фотографът твърди, че използването й от училището нарушава авторските му права, защото е дал разрешение само на сайта за пътувания да я използва. Той освен това поискал да получи обезщетение от 400 евро.
Или трябва да се вземат снимки само от сайтове с фотографии, за които изрично е посочено, че са на свободен достъп, т.е. авторите не искат заплащане за ползването им, или трябва да се издирва авторът – нещо не винаги възможно, дори ако публикуваната, закупена негова снимка някъде, е пусната свободно да се копира. Друг е въпросът как потребителят ще разбере какъв е случаят като обикновено няма информация кой е авторът и какви са условията за ползване.
С други думи – ползвайте само собствени снимки – най-сигурно е. Решението на съда е доста абсурдно и преминава разумната граница за защита на авторските права, защото всъщност няма механизъм за проверка на свободно пуснатите снимки в какъв режим са, смятат мнозина. По-скоро логично е да се изисква от сайтове и платформи задължително да указват, че дадена фотография е авторска и заплатена, както и в този случай тя да бъде със защита срещу копиране. Не може да се изисква потребителят да разследва произхода на всяка свободна снимка в нета.
Киселото зеле е не само важна част от традиционната българска кухня, но и продукт с…
Сарми – едно от най-любимите ястия в българската кухня, което носи със себе си традиции,…