„Съюзна солидарност“. България се включва в европейско обучение на украински военни

България се включва в мисия на Европейския съюз (ЕС) за обучение на украинските военни, но това няма да става на територията на страната, реши в сряда Министерският съвет.

Мисията е позната като EU MAM и целта ѝ е да подобри военните способности украинските въоръжени сили, които участват в съпротивата срещу непредизвиканата руска агресия, започнала на 24 февруари.

„Това ще позволи на страната да защити своята териториална цялост и украинските граждани на фона на провеждащата се вече повече от осем месеца война там“, се казва в съобщение на Министерския съвет по повод решението.

Преди седмица парламентът пък реши България да изпрати оръжие на Украйна и да укрепи собствените си отбранителни способности. Мнозинството от депутатите гласуваха, освен ремонт на украински машини, София да предостави на Киев оръжия и резервни части.

На службното правителство беше възложено в рамките на един месец да направи анализ каква военна помощ може да бъде оказана на Украйна, с оглед на възможностите на българската армия.

Успоредно с това, сега служебният кабинет реши да се присъедини и към мисията за обучение на украинските военни, която е част от Общата политика за сигурност и отбрана на ЕС и е планирано да продължи поне две години. През този период ще бъдат провеждани тренировъчни дейности в различни страни членки. Финансирането за този период ще възлезе на почти 107 милиона евро.

Правителствената пресслужба уточни, че с това си решение служебният кабинет „затвърждава своята съюзна солидарност към общите усилия в подкрепа на международния мир“.

По този повод служебният министър на отбраната Димитър Стоянов коментира по-късно в парламента, че на българска територия няма да бъдат провеждани такива обучения, а България най-вероятно ще участва чрез изпращане на военни инструктори.

Той участва в заседание на парламентарната комисия по отбрана в сряда, на което беше попитан от депутати от „Възраждане“ колко украински военнослужещи има в момента в България. Стоянов отговори, че в момента такива няма, но не изключи тази възможност в бъдеще.

По отношение на предоставянето на военна помощ на Киев служебният министър на отбраната каза още, че вече е възложил „изчерпателен анализ, за да е ясно какво е необходимо на българската армия“.

Стоянов уточни, че трябва да се осигурят мирновременни запаси и въоръжение, както военновременните и да има за попълване на загуби. По думите му трябва да се остави и „процент техника за канибализация за резервни части“, т.е. – за ремонт.

След заседанието комисията Стоянов каза пред журналисти, че вече има разговори с партньорски държави, с които може да се извърши „тройна сделка“, т.е. – България да получи по-модерно въоръжение в замяна на доставяне на стара техника на Украйна. Той обаче отказа повече подробности. От думите му се разбра, че ще предложи на парламента само един вариант за помощ и не очаква депутатите да могат да го редактират при гласуването.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036

Arhiv