Заради войната в Украйна българският туризъм е изправен пред реална опасност да загуби около половин милион туристи през тази година. Това каза Илин Димитров, председател на комисията по туризъм в Народното събрание, в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Христо Николов.
„През последните три години руските туристи, за съжаление, представляват несъществена част от нашия микс. Миналата година сме имали около 10 000 руски туристи, посетили България. Проблемът е, че украинският пазар представляваше няколко стотин хиляди души. Когато комбинираме Русия, Украйна, Беларус, Молдова и най-вероятно и Румъния, то картината става доста зловеща и сме в реална опасност да загубим около половин милион туристи“.
Единственият начин да компенсираме е да бъдем малко по-активни на останалите пазари – Полша, Германия, скандинавски държави, каза Димитров. „Надявам се да се отворим към Турция. От тази година има облекчен режим за подаване на визи, които ще бъдат електронно подавани с онлайн плащания. Това е стъпка напред особено по отношение на турския пазар, тъй като се заобикалят фирмите посредници, които помагат за издаване на визи“.
„Но каквото и да направим, ако има военни действия в близост до Република България, то ние ставаме една непопулярна дестинация. Дори и ние да бъдем много активни, ако има бойни кораби в Черно море, ако на 300 километра се водят усилени бойни действия, тогава за съжаление няма как да противодействаме“.
По отношение на пренасочването на средства за реклама към държави съседки – Сърбия, Румъния, Северна Македония – гостът каза, че „това е съвсем логично“ и ще има „добър ефект“, защото те също са близо до войната и „този ефект на страх, че отиваш във военна зона отсъства“.
„Това ще бъде добър ход на правителството. Предстоят срещи с местни представители, ние също бяхме в Северна Македония преди месец, на първия полет София – Скопие. Там се срещнаха 25 наши туроператора и хотелиера с 25 техни. Има интерес към България, дано да успеем да го засилим“, каза Димитров.
Потенциалът по отношение на турските туристи не е висок за летните курорти, тъй като издаването на визи към момента е затруднено и скъпо. Това е европейски регламент, но процесът ще бъде облекчен с електронното подаване, каза събеседникът. „За морските курорти ние се конкурираме с техните, които те посещават по-лесно – по-близо им е, няма нужда да плащат за визи и не сме толкова привлекателни“.
Той обясни, че спрямо турския пазар България трябва да наблегне в друго направление. Говорим за хазартния туризъм и потенциалът на Свиленград, който е една чудесна зона. Предстои през следващата година да се стартира бърз влак от Истанбул до Пловдив. Ще бъде много удобно. Ако той пътува пет пъти на ден, с разположените в Свиленград казина, според мен ще имаме много, много сериозно присъствие на турския пазар, смята гостът.
Туристическият бранш в момента разполага с широка палитра от мерки за подпомагане, но те не могата да компенсират липсата на туристи, категоричен бе гостът. „Няма как три години да не работи един бранш и да е на командно дишане. Ние се нуждаем от подобряване на международната ситуация“.
Мярката, по която държавата ще отпуска средства за настаняване на украински бежанци, ще бъде публикувана днес и е ясно разписана, обясни още Димитров.
„Ще се настаняват хора, които са подали два статута. Единият е за временно търсене на убежище, а другият е хуманитарният статут. Когато те подадат документи за тези два статута, ще бъдат настанявани в базите, като ще могат да бъдат до трима души в стая с изключение на многодетните семейства. Мярката предвижда 40 лева за храноден без ДДС“.
Три лица по 40 лв. е 120 лв. на стая, което е съвсем реална цена, коментирана с бизнеса, и те се обединиха около нея, подчерта събеседникът. „Добри са условията и това ще бъде временна, кризисна мярка, която ще продължи до три месеца. Очакваме финансиране от Европейския съюз и реално се надяваме всички тези средства, които ще бъдат платени по тази мярка, да бъдат с европейско финансиране“.
„Държавата първо пълни собствените си бази, тоест не се пращат бежанци директно в хотелите“, допълни гостът.
В момента в България има 23 766 украински лица, влезли на територията на България, от тях 9000 деца. „Идващите бусове са преди всичко жени с деца и дори имаше деца, които нямаха родители, а имаха телефон, записан на раничката или ръката с химикал“, каза още Димитров.
Важно е да бъдат информирани идващите бежанци, че подаването на документи за статут е изключително важно, включително и заради достъпа до медицинско обслужване, акцентира той. По думите му подавайки документи с искане за хуманитарен статут, те получават, докато тече процедурата, безплатно здравно обслужване.
„За да бъдат наети на работа бежанците в хотелите, в които отсядат, те трябва да са подали искане за временно убежище или за хуманитарен статут. При подаване на искане за временно убежище, те могат да пребивават и да работят на територията на България в течение на една година с възможност за удължаване два пъти по шест месеца. Ако е със хуманитарен статут – от момента на получаването на статута – като държавата работи на много бързи обороти и срокът за получаване на този статут ще бъде съкратен на един месец, те получават правата да пребивават безсрочно и да работят на територията на Република България. Получават правата, които всеки един българин има, но не могат да гласуват. Тоест, те могат лесно да бъдат наети“.
Тук, обаче, има друг проблем – много често това са майки с деца и трябва да се намерят начини тези деца да бъдат настанени в детски градини, за да могат майките да работят и да се издържат, каза гостът. „Това е казус, който в момента решаваме“.
Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
Преди 40 години българската държава започва военна офанзива срещу част от собственото си население –…
Магнезий L-треонат е специална форма на магнезий, която лесно преминава кръвно-мозъчната бариера и подпомага когнитивните…