За първи път, лекари от Швейцария са присадили хрущял от носа в коленете на пациенти с тежки наранявания на съединителната тъкан, разкъсването на която може да доведе до болка и дори остеоартрит, пише nauka.offnews.bg.
След почти десетилетие учените установиха, че хрущялните клетки от носа могат да формират нова тъкан, която може да устои на механичния стрес на колянната става. Методът е тестван преди това успешно върху кози.
Сега за първи път се прави върху хора. Изследователи от Университета в Базел са взели клетки, наречени хондроцити, от носа на 10 пациенти с увредени коленни стави и ги отглеждат в хрущялни присадки. Тези ремонтни пластири бяха хирургически имплантирани в коленните стави на пациентите.
Две години след операцията при 9 пациента са наблюдавани подобрения във функцията на коляното, качество на живот, а болката е намаляла. (Един от пациентите е отпаднал от проучването, поради допълнителни спортни травми.)
Изследванията с ядрено магнитен резонанс показват, че присадките изглеждат като нормален хиалинов хрущял, един материал, който трудно може да се репликира, съобщава екипът.
Дали методът е готов за широка употреба ще покажат още тестове с хора. Наскоро учените доказаха, чрез прилагане на метода за радиовъглеродно датиране, че с напредване на възрастта нашите стави /хрущялната тъкан/ не могат да се възстановяват.
Петлите са не само символ на утрото, но и интересни същества със специфични характеристики и…