На какво бихме могли да сложим етикет „здравословна напитка“ днес? Може би само на водата, и то с известни резерви.
[ad id=“225664″]
Нека поразсъждаваме само за минута-две какво е здравословна напитка? И защо е необходимо да има напитки с етикет „здравословни“? Нима останалото, което пием, е вредно за здравето? Най-често е точно обратното!
Вместо начало, един простичък въпрос – колко баби на по 90 и 100 години са казали, че са доживели до тази възраст, тъй като са пили „здравословни напитки“? Каква част от столетниците са станали такива, благодарение на разни съмнителни напитки с алое, комбуча и какво ли още не?
[ad id=“263680″]
Колко по-естествено – толкоз по-добре. В този смисъл водата и чая, приготвен от билки, които растат около мястото, на което живеем, са най-добрите напитки за нас.
Питайте баба ви дали е пила соево мляко … Най-вероятно не е и чувала… Както не е чувала и за вегетариански кренвирш.
Днес соевото мляко продукт, доста популярен, особено сред привържениците на здравословното хранене.
В някои страни, продуктът не се обозначава като мляко. В Китай се нарича течност, а в Германия – просто напитка. Нарастващата популярност на соевото мляко изисква да ви представим 9 факта за вредите, които нанася на здравето.
[ad id=“238430″]
9 вреди, които са факт след редовна консумация на соево мляко (и соеви продукти, също):
1. Макар да акцентираме преди всичко на соевото мляко, вие имайте предвид, че не бива да се злоупотребява със соевите продукти – изобщо. Ако сте избрали да консумирате соево мляко, за да се спасите от продукти с ГМО, имайте предвид, че 90% от соята е ГМО.
2. Соевият протеин изолат се получава при висока температура, което прави продукта вреден за човешкото храносмилане.
3. Отрицателен ефект върху бъбреците и нервната система има алуминия, който се открива в сравнително големи количества в соевите продукти.
4. Соята съдържа хемаглутинин – вещество, което стимулира съсирването.
[ad id=“218001″]
5. Опасността от соево мляко също идва и от това, че то има високо съдържание на токсични изофлавони, които увеличават риска от развитие на рак на гърдата.
6. Фитиновата киселина, която също влиза в състава на соята забавя абсорбцията такива полезни микроеленемти, като желязо, магнезий, калций, цинк и мед.
7. Естествените токсини в соята влияят на нивата на естрогена. Само 2 чаши соево мляко на ден променят нивото на хормоните в тялото. Това няма как да не се отрази на здравето на щитовидната жлеза.
8. Производството на важни хормони от щитовидната жлеза се блокира от веществото гойтроген, което присъства в соята.
[ad id=“236993″]
9. На мъжете не се препоръчва да пият соево мляко, тъй като на фитоестрогените действат като ендокринни разрушители и могат да причинят безплодие.
Може би тези 9 точки не са достатъчни, и няма да ви откажат от консумацията на соево мляко. А може и въобще да не е нужно да се изброяват каквито и да е вреди – вие и без това не пиете никакво мляко, даже и краве.
Всичко е въпрос на личен избор. Струва си да се замислим доколко един продукт е действително полезен за здравето, или е поредната рекламна кампания…
[ad id=“236999″]
Ресор „Култура и туризъм“ към Община Стара Загора отчете ползотворна 2024 година и очаква още…
Иде един от 12-те велики православни празници, двоен повод за радост и за близо 8500…