Без дебати, със съгласувани предложения и пълна синхронизация ДПС, ГЕРБ и ПП-ДБ гласуваха председателите на постоянните комисии в парламента. В резултат ГЕРБ се сдоби с 15 председатели на комисии, ДПС с 5, а „Продължаваме промяната – Демократична България“ с 2. Всички предложения бяха гласувани или с пълно, или с почти пълно мнозинство.
Бойко Борисов беше избран за председател на Комисията по външни въпроси, а за негов зам. председател беше избрана Екатерина Захариева. Кирил Петков стана председател на Комисията по въпросите за Европейския съюз.
Радомир Чолаков от ГЕРБ оглави Комисията по конституционни въпроси, а Йордан Цонев от ДПС – тази по бюджет и финанси. Депутатът от движението Делян Пеевски напусна Комисията по конституционни въпроси и влезе в тази по правни въпроси.
Още при първото предложение на председатели и зам. председатели на Комисията по бюджет и финанси стана ясно, че ГЕРБ, ДПС и ПП-ДБ предварително са съгласували управляващите позиции в комисиите.
Това провокира реакция от страна на БСП, „Възраждане“ и „Има такъв народ“, които впоследствие напуснаха залата.
„Ние оставаме опозиция на това задкулисие и няма да предлагаме председатели и зам. председатели“, каза Корнелия Нинова.
След като опозицията няколко пъти спомена „коалицията ДПС, ГЕРБ, ПП-ДБ“ Йордан Цонев от ДПС излезе, за да обясни какъв е принципът на гласуване:
„ДПС не участва във властта, няма постове и подкрепя правителство и евроатлантическото мнозинство в парламента. Така ще е в този парламент без да участваме във властта“.
Председателят на „Възраждане“ Костадин Костадинов предложи председателски съвет, на който да бъде обсъдено как опозицията да бъде представена „достойно“ в комисиите. Това обаче не се случи..
Единственото предложение, което предизвика полемика в залата, беше това на Бойко Борисов за външна комисия. Гласуването на парламентарното мнозинство беше прекъсната от Радостин Василев.
„ГЕРБ днес тържествуват. Те постигнаха това, заради което влязоха в тази сглобка – Борисов вече е изпран“, каза Василев.
В този дебат се включи и Тошко Йорданов, който се върна в залата, за да направи изказване.
„Не знам дали има по-голямо дъно, което може да намерите. Но аз вярвам във Вас. Успех, колеги от ПП-ДБ в дълбаенето на дъното“, каза той.
Освен Борисов шефове на комисии станаха и няколко бивши министри от партията. Николай Нанков стана председател на Комисията по регионална политика, Делян Добрев – на тази по енергетика, Десислава Танева – на тази по земеделието, храните и горите.
Освен Комисията по европейските въпроси от коалицията ПП-ДБ единствен друг председател е Божидар Божанов – на Комисията по електронно управление.
След няколко поредни избори без резултат в началото на юни парламентът избра правителството с премиер Николай Денков с гласовете на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и двама депутати от ДПС – Мустафа Карадайъ и Делян Пеевски.
Малко по-рано ГЕРБ и ПП-ДБ се споразумяха за кабинет на ротационен принцип, в който Денков да е премиер девет месеца, а след това поста да поеме Мария Габриел от ГЕРБ, която дотогава ще бъде вицепремиер и външен министър.
Ашваганда, известна също като „индийски женшен“, е растение, използвано от векове в традиционната индийска медицина…