Categories: България

ТЕЛК комисии не дават инвалидност, ако нямат специалист в екипа си

Неправителствени организации поискаха в навечерието на Международния ден на хората с увреждания лекарите от ТЕЛК и НЕЛК да имат достъп до електронните здравни досиета на пациентите с увреждания, за да разполагат с пълния набор медицински документи, необходими за определяне на процент инвалидност.

„Нямат достъп до досиетата лекарите от медицинската експертиза. Един човек не може да вземе със себе си три класьора и лекарят за 15 минути да го прочете. Затова е добре лекарите да имат достъп до тези досиета“, коментира зам.-председателят на Националния съвет на хората с увреждания Веска Събева в студиото на „България сутрин“.

Събева допълни, че лекарите не си позволяват да издадат документи с невярно съдържание, тъй като лесно могат да бъдат хванати, когато човек редовно ходи на прегледи.

Тя подчерта ролята на личния лекар при събиране на необходимите документи за ТЕЛК. Той трябва да насочи пациента кои изследвания с каква давност са и дали може да ги представи пред ТЕЛК комисия или трябва да си ги пусне наново.

Продължава проблемът с недостига на определени специалисти в ТЕЛК комисии.

„Допреди 2-3 месеца комисиите пренасочваха, ако нямат специалист. Решиха, че много пренасочват и спряха. Сега, ако някой има втора специалност, дава оценка. Много нашумя случаят с АГ специалист, който дава оценка за неврологично заболяване на гръбначния стълб. Той излиза като недобър пример, но всъщност е за пример, защото е съдействал на пациента“, сподели експерта.

В ефира на Bulgaria ON AIR Събева уточни, че често се съставят актове на лекари от комисии, които в повечето случаи падат в съда. Но за да си спестят време, адвокати и пари, медиците дават 0% инвалидност, ако нямат специалист в екипа си.
Зам.-председателят на Националния съвет на хората с увреждания подчерта, че хората не трябва да ходят от град в град да се явява лично пред ТЕЛК комисия.

„Този човек е болен, независимо с колко увреждания е и с какви. Нещата не са само един процент, той води след себе си много други вреди. Той отпада от системата на здравеопазването, как те ще проследяват своето състояние, ако нямат работа и подкрепа?“, попита Веска Събева.

Гледайте целия разговор във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

https://www.dnes.bg/

Arhiv