Categories: Бизнес

Теодор Маринов: ОББ няма да финансира бизнеси с тежък въглероден отпечатък

Като група на KBC брандираме всички „зелени финансови продукти“, които отговарят на изискванията на таксономията. Очакванията са да оценим ефекта на въглеродния отпечатък върху околната среда. Това коментира в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria Теодор Маринов, член на управителния съвет и изпълнителен директор на Обединена българска банка.

Още по темата

„Създадохме т.нар. бели книги за всички сектори, които имат въглероден отпечатък в рамките на 90% от общия въглероден отпечатък в България. Разполагаме с данни за всеки от тези сектори, с данни за нашата експозиция, за основните тенденции и действията, които трябва да предприемем“, обясни той по какъв начин банките ще одобряват проектите за финансиране.

През ноември 2020 година Европейската централна банка публикува ръководство относно рисковете, свързани с климата и околната среда. Очакванията са това да доведе до съществени промени в дейността на банките.

„Имаме програма на ниво страна и на ниво група KBC. Не сме чакали инструкциите на Европейската централна банка. При нас става дума за дългогодишен проект, започнал от преди десет години“, съобщи банкерът.

По думите му, политиката на холдингово ниво е да не се финансират компании, в които съществена част на производството е да ползват енергия от въглища, а те нямат план за промяна.

Теодор Маринов обърна внимание, че зелената стратегия е „процес в развитие“ и още има много елементи, които трябва да се изяснят.

„За да бъдем прозрачни към обществото, към акционери, към икономическите агенти и най-вече към нашите клиенти, трябва да имаме ясни правила. В момента сме в процес на финализиране на оценките“, посочи той и напомни, че конкретните делегирани актове, свързани с таксономията, бяха публикувани през май и от тогава се анализират процесите.

На въпроса как екологичните, социални, управленски фактори (ESG) ще се отразят на продуктите, които предлага банката, Маринов каза: „Ние сме изключително активни във финансирането на възобновяеми енергийни източници, във финансирането на електрически превозни средства, в проекти, свързани с подобряване на енергийната ефективност на бизнесите“.

Банкерът потвърди, че веднага след като през 2017 г.  KBC придоби ОББ, българската банка е имала преходен период, в който да се включи в стандартите на международната група.

„В ОББ имахме кредити към въглищния сектор в България и още през 2017 година излязохме от този бизнес, като се съобразихме с политиката на групата да не финансираме бизнес, свързан с въглища“, каза още Маринов.

Как ESG вълната се отрази на българските банки? Какво е зеленото бъдеще на българската банкова система?

Целия разговор може да видите във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „Бизнес старт“ може да гледате тук.
 

източник https://www.investor.bg/…………

Arhiv

Recent Posts

7 факта за Димово, които вероятно не знаете

Димово е малък, но значителен град, разположен в Северозападна България, в община Димово, област Видин.…

16 минути ago

7 факта за Димитровград, които вероятно не знаете

Димитровград е един от по-големите и интересни градове в Южна България. Разположен в близост до…

33 минути ago

Днес в „Наследство“: Зухал мечтае да заеме мястото на Сехер и да бъде обичана от Яман

Сехер тръгва към летището заедно с Дженгер. По пътя Сехер е неспокойна, но Дженгер я…

39 минути ago

Жена е ограбена на улица в Стара Загора. Разкрити вчера престъпления

Жена е ограбена на улица в Стара Загора. Разкрити вчера престъпления, съобщиха за ЗАРАТА На…

41 минути ago