Единственото сигурно е, че собственикът ѝ – „Българският енергиен холдинг“ (БЕХ), отново ще плати стотици милиони лева за закупуване на парникови квоти, за да може дружеството да продължи
да работи, покривайки с тези емисии европейските екоизисквания, които иначе не покрива, а от 2021 г. те стават още по-строги, съобщава mediapool.bg
Една парична и две хипотетични мерки са били представени от министъра на енергетиката Теменужка Петкова и заместника ѝ Красимир Първанов във вторник пред синдикатите като резултат от работата на сформираната през септември в енергийното ведомство работна група за намирането на начини за спасяването на въглищната централа.
Една от мерките, чието приложение ще е със съмнителен ефект, е енергийният регулатор да позволи на ТЕЦ-а да вкара в цената на тока си разходи за критична инфраструктура. Това обаче трябва да бъде одобрено и от Европейската комисия. Отделно ще доведе до поскъпване на електроенергията ѝ както на регулирания пазар, който от край време е чувствителен, а преди избори както през 2019 г. – още повече, така и на свободния, където и без това държавната ТЕЦ губи позиции и е намалила приходите си с 54 млн. лв. през деветте месеца на 2018 г.
Като друга възможна помощ за централата се посочва енергийното министерство и Агенцията за устойчиво енергийно развитие да проведат разговори с държави членки на Европейския съюз за договаряне на статистически прехвърляния на спестени в резултат на използването на възобновяема енергия парникови емисии в съответствие със Закона за енергията от възобновяеми източници. Подобни механизми обаче също подлежат на одобрение от Европейската комисия.
От енергийното ведомство допълват, че в дългосрочен план експертите от работната група ще продължат да работят по прилагане на европейски практики, които биха могли да спомогнат за запазване капацитета на ТЕЦ „Марица Изток 2“.
Лекоатлетът Тихомир Иванов от СКЛА Берое е Спортист на Стара Загора за 2024 година,…