„Топлофикация София“ все още не е минала на мазут заради спирането на доставките на руски газ. От два дни работи в летен режим – отоплителният сезон приключи и парното е спряно. Това означава, че за топлата вода се употребява три пъти по-малко синьо гориво. Това каза пред БНТ Георги Георгиев – председател на Столичния общински съвет.
По думите му „Топлофикация“ е най-големият единичен клиент на „Булгаргаз“. Една трета от природния газ в България се употребява от „Топлофикация София“.
„В момента имаме уверение от държавните дружества „Булгаргаз“ и „Булгартрансгаз“, че имаме количества за още месец напред, за да не останем без топла вода. Очакваме ясни доказателства, за да успокоим и гражданите от къде и какви доставки ще бъдат насочени за столичната Топлофикация. Най-важно е да осигурим качеството на живот на софиянци, проблемът с цената е на второ място“, каза той.
Георгиев заяви, че най-лошият вариант е от 1 юни „Топлофикация“ да се наложи да работи на мазут.
Това за нас е крайно нежелателен вариант, защото означава замърсяване и ще бъде много по-неефективно финансово за дружеството. Да преминем на мазут, това би била една малка, ако не екологична катастрофа, то влошаване драстично и зануляване от постигнатите много добри резултати през годините. По закон „Топлофикация“ има право да работи минимум за 10 дни на мазут, което е много по-мръсно производство и вредно за финансовото състояние на дружеството, допълни председателят на СОС.
Той уточни, че в момента се купува природен газ за 142 лв. Прогнозите за поскъпване са от 20 до 50%.
Одобрената цена от КЕВР е 47 лв., заради което е имало вариант регулаторът да увеличи цената на топлинната енергия, но държавата е избрала разликата курс купува-продава. Така чистата щета за дружеството е 337 млн. лв от октомври до днес, каза Георгиев.
По отношение на градския транспорт Георгиев каза, че газ за градския транспорт в София имаме до края на май. Като най-лош вариант ще бъде преминаването към празничен вариант – два пъти по-малко курсове.