Съюзът между ГЕРБ и ДПС е гръбнакът на политическото статукво в България, смята политологът Огнян Минчев. Той казва, че „тези хора и структури, които държат олигархичната власт в България, няма да пожелаят да я предадат. Те трябва да бъдат поставени в ситуация, в която да преценят, че е в техен интерес да се разделят поне с част от тази власт“.
Очевидно е, че това не се е случило, каза политологът в „Студио България“ на Свободна Европа.
Анализът на професор Минчев идва седмици преди извънредните парламентарни избори, които ще се проведат едновременно с европейските. До тях се стигна, след като „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ) и ГЕРБ-СДС не успяха да се разберат в хода на преговорите за ротацията за премиер.
„Провалът на ротацията не беше очакван“, каза проф. Минчев. Според него в процеса на тези преговори са били изоставени „всички нормални стандарти на политически отношения между партньори“. По думите му и двете страни са навлезли в “опит за игра на покер. Т.е. за поставяне на другата страна пред свършени факти, изваждане на нови претенции, на нови искания“.
Според него „би било глупаво да се очаква ГЕРБ и ДПС, които контролират българската държава като национална администрация и политически процес в продължение на повече от десетилетие, доброволно да се откажат от всички ресурси на този контрол и да ги подарят или поделят с текущи техни партньори, с които управляват пряко воля и пряко сили“.
Проф. Минчев каза, че „ако някой иска да управлява държавата и да прави реформи, той трябва да знае с какво се захваща“.
Проф. Минчев каза, че „когато имаш в ръцете си възможност, когато имаш ресурс, не тръгваш да правиш въздушни кули от конституционни промени и други луксозни начинания, а тръгваш да променяш възможно най-преките основания на политическата власт, с които можеш реално промениш нещата“.
Той имаше предвид това, че конституционните промени априори са изисквали помощ от трета политическа сила – в случая ДПС, за да може да се набавят две трети от парламентарните гласове.
„ДПС представлява един вид политически посредник, който опосредява задкулисната част на българската посткомунистическа олигархия“, каза проф. Минчев. Според него ролята на Пеевски е изключително важна, „тъй като ДПС е политическа партия, корпоративна пирамида и етническа корпорация, чийто основания на властта отиват доста по-дълбоко, дори от основанията на властта на самия ГЕРБ“.
По думите на проф. Минчев „Пеевски е фигурата, която олицетворява този процес на контрол на българското олигархично задкулисие върху публичните аспекти на политическата власт в България и именно поради това той се оказва трудно заобиколима фигура, начело на движението“.
Проф. Минчев каза, че „промяната на конституцията изискваше директно вкарване на ДПС във властта и ние видяхме как това се реализира. За Пеевски не беше достатъчно да участва. Той пожела да оглави процеса и го направи“. Според него „това беше процесът на пълна релегитимация на ГЕРБ и на ДПС в пакет в политически процес“.
„Тази конфигурация на левица, извън БСП, на този етап има потенциал единствено, ако е подкрепена от Румен Радев. Радев в момента не смята да лансира директно свой политически проект и не знам дали ще даде подкрепа“, каза проф. Минчев.
Във вторник Ваня Григорова се регистрира за участие в предсрочните парламентарни избори. Тя ще се яви на изборите в коалиция със „Солидарна България“, в която участват три формации – „Изправи се.бг“ на Мая Манолова, „Българска левица“ и „Обединена социалдемокрация“.
На местните избори Григорова беше кандидат за кмет на София, подкрепен от БСП, въпреки че не членува в партията и има разногласия с нейното централно ръководство. Тя се класира на втора място след Васил Терзиев от „Продължаваме промяната – Демократична България“ и „Спаси София“.
Според проф. Минчев „без по-ясна подкрепа от страна на Радев, не мисля, че този проект на левица, извън БСП, има шанс да влезе в парламента“.
Евродепутатът от квотата на БСП Елена Йончева беше номинирана за кандидат за европейските избори от структурата на ДПС в Благоевград. Проф. Минчев каза, че „Йончева е известна и като политик с много отчетливо проруски възгледи“.
Според Йончева санкциите срещу Русия са етап от Студената война и по тази причина не помагат на никого. По думите ѝ проблемите между Европейския съюз и Москва могат да се решат само с политически диалог, който изключва санкциите. Това се разминава със заявената позиция на Пеевски. Според ДПС „поведението на г-н Пеевски като народен представител в българския парламент, както и публичните му изявления, категорично го определят като ревностен евроантлантик и противник на Русия“.
„Издигането [на Йончева] в листа на ДПС е още едно доказателство за дълбоките връзки на ДПС с дълбоката българска олигархична държава, която е руско-български олигархичен продукт“, каза проф. Минчев. Според него „ДПС е една от политическите сили в България, които имат руски зависимости в най-добре прикрита форма“.
Киселото зеле е не само важна част от традиционната българска кухня, но и продукт с…
Сарми – едно от най-любимите ястия в българската кухня, което носи със себе си традиции,…