ТикТок отново заработи в САЩ, след като Тръмп обеща да го „спаси“

Социалната платформа ТикТок отново заработи на територията на САЩ, след като новоизбраният американски президент Доналд Тръмп обеща да работи за възстановяването ѝ, съобщи Ройтерс в неделя.

Това се случи само няколко часа след като социалната мрежа стана недостъпна и изчезна от американските магазини за приложения. Причината е нов закон, който забранява ТикТок в САЩ, освен ако платформата не бъде продадена.

Забраната е свързана с опасения от риск за националната сигурност на САЩ, тъй като Китай – основен търговски и политически опонент на Вашингтон, притежава „златна акция“ в компанията собственик на ТикТок.

Новината идва и броени часове преди Тръмп да встъпи в длъжност като президент в понеделник. Той обеща да възстанови достъпа до ТикТок в САЩ, след като официално заеме поста.

ТикТок беше недостъпен за американските потребители в продължение на около 12 часа през уикенда, пише Си Ен Ен. В неделя достъпът до приложението и уебсайта на социалната мрежа започна да се възстановява въпреки забраната.

Тръмп каза, че ще издаде указ за удължаване на времето преди влизането в сила на забраната, за да може да се сключи „споразумение за защита на националната сигурност“ на САЩ.

Новоизбраният президент добави, че ще търси възможност за създаване на „съвместно предприятие“ с 50% американска собственост, което да възстанови приложението, използвано от 170 млн. американци.

„Честно казано, нямаме друг избор. Трябва да го спасим“, каза Тръмп в неделя.

„В резултат на усилията на президента Тръмп ТикТок се завръща в САЩ“, написаха от платформата в съобщение до потребителите си.

Публичната благодарност на ТикТок към Тръмп малко преди встъпването му в длъжност като президент идва в напрегнат момент в отношенията между САЩ и Китай, пише Ройтерс.

Тръмп каза, че възнамерява да наложи мита на Китай, но също така изрази надежда за по-пряк контакт с китайския лидер Си Дзинпин.

Според американски официални лица платформата ТикТок може да бъде използвана като инструмент за власт на китайското правителство. При китайската компания ByteDance, чиято собственост е ТикТок, има риск от злоупотреба с данните на американските потребители, твърдят те.

През 2020 г. Тръмп, който тогава също беше президент на САЩ, искаше да забрани ТикТок поради опасения, че компанията споделя лични данни на американците с правителството на Китай.

Сега позицията му по въпроса е съвсем различна. Тръмп каза, че приложението му е помогнало да спечели млади избиратели по време на президентските избори през ноември 2024 г. Победата на Тръмп на тези избори му осигури втори мандат в Белия дом.

САЩ никога не са забранявали голяма платформа за социални медии. Законът, приет с огромно мнозинство от Конгреса, дава на бъдещата администрация на Тръмп широки правомощия да забранява или да търси продажбата и на други приложения, собственост на Китай.

Социалната мрежа ТикТок се обсъжда като заплаха за сигурността и в европейски страни. През ноември 2024 г. в Румъния неизвестен кандидат с проруски убеждения успя да стигне до балотаж на президентските избори в страната благодарение на клиповете си в ТикТок.

Заради този случай Европейската комисия (ЕК) започна процедура срещу ТикТок с цел да разбере дали платформата е нарушила задължението си да следи за рисковете за честността на вота.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036

Arhiv